Otrzymałeś wezwanie od komendanta głównego policji? Policja tłumaczy, co z nim zrobić

i

Autor: mat. policji

wokół nas

Otrzymałeś wezwanie od komendanta głównego policji? Policja tłumaczy, co z nim zrobić

2024-02-29 14:48

Centralne Biuro Walki z Cyberprzestępczością donosi o nowej kampanii, w której cyberprzestępcy wysyłają fałszywe e-maile, podszywając się pod Komendanta Głównego Policji, insp. Marka Boronia. Policja tłumaczy, by skasować taką wiadomość i absolutnie nie klikać w załączone linki.

Z treści przekazywanych wiadomości wynika, że odbiorca powinien jak najszybciej odpowiedzieć na wezwanie załączone do wiadomości e-mail.

Aby nadać swojej wiadomości wiarygodność, przestępcy podpisują ją jako Komendant Główny Policji, insp. Marek Boroń.

Do wysyłanych przez oszustów wiadomości dołączany jest plik w formacie „pdf”. Z jego zawartości wynika, że osoba, która otrzymuje wiadomość, jest podejrzana o popełnienie przestępstw m.in. związanych z treściami pornograficznymi i zobowiązana jest do udzielenia odpowiedzi.

Jak tłumaczy policja – ta korespondencja to próba oszustwa i zastraszenia odbiorcy, a jej celem może być kradzież danych osobowych, co w konsekwencji może skutkować utratą pieniędzy.

Warto zaznaczyć, że opisywane e-maile zawierają fałszywe informacje. Policja w Polsce nie jest ich nadawcą.

Ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli ktoś popełnił czyn karalny, policja będzie prowadzić postępowanie zgodnie z procedurami określonymi w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkich wezwaniach, wszczęciu postępowania lub żądaniach wyjaśnień na piśmie nie informuje się poprzez pocztę elektroniczną.

Dodatkowo, załączone pliki mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, dlatego zaleca się nie otwieranie takich załączników!

Jeśli otrzymałeś podobną wiadomość na swoją skrzynkę pocztową warto to bezpośrednio zgłosić poprzez stronę cert.pl.

Gala PZB Suzuki Boxing Night 27 w Lublinie