Oni dostaną tysiąc złotych podwyżki brutto! Ministra: Ich praca to poświęcenie, wpływa na zdrowie

i

Autor: Pexels

Podwyżki

Oni dostaną tysiąc złotych podwyżki brutto! Ministra: Ich praca to poświęcenie, wpływa na zdrowie

2024-03-26 14:23

- Od wielu lat walczymy o to, by prestiż zawodu został dostrzeżony, żeby opieka nad dziećmi, tymi najmłodszymi, została w końcu doceniona i nazwana wczesną edukacją - podkreśliła wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska. - Ogłosiła, że opiekunki dzieci w żłobkach i przedstawiciele kilku innych zawodów dostaną podwyżki.

Podwyżki dostaną m.in. pracownicy socjalni i opiekunowie w żłobkach

Tysiąc złotych brutto podwyżki otrzymają każdego miesiąca pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, systemów pieczy zastępczej i wspierania rodzin oraz wszystkich instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech. Zapowiedziała w piątek, 22 marca wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska.

Rada Ministrów przyjęła już projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw przedłożony przez ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej. Rząd zamierza w ten sposób umożliwić wprowadzanie programów, które dofinansują samorządom wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.

Pracownicy socjalni zarabiają za mało

Na konferencji prasowej w żłobku na warszawskim Ursynowie wiceszefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska podkreśliła, że pracownicy socjalni bardzo często poświęcają się pracy, która wpływa również na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Aleksandra Gajewska zauważyła, że jest to tak duże poświęcenie, że wymaga specjalnego uhonorowania, specjalnego docenienia. Dodała, że przyjęty na wtorkowym posiedzeniu rządu projekt pozwoli na wsparcie samorządów w dopłatach do wynagrodzeń dla pracowników jednostek pomocy społecznej, w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które prowadzone są przez samorządy.

Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę na pracę opiekunek.

- Od wielu lat walczymy o to, by prestiż tego zawodu został dostrzeżony, żeby opieka nad dziećmi, tymi najmłodszymi, została w końcu doceniona i nazwana wczesną edukacją - powiedziała Aleksandra Gajewska.

Ludzie pracujący w żłobkach są niedoceniani

Dodała, że to pierwsze uhonorowanie finansowe jest początkiem symbolicznej drogi o to, by opieka wczesnodziecięca przestała być na marginesie edukacji dziecięcej.

- Żeby osoby, które poświęcają się najmłodszym dzieciom, były dostrzeżone. By wyrównać ich przywileje, uprawnienia, szanse względem innych osób w systemie edukacji - powiedziała Aleksandra Gajewska. - Mówimy jasno: doceniamy ludzi pracy, ma to wymierny, bo finansowy skutek. Każdego miesiąca, każda osoba pracująca w tych wymienionych przeze mnie jednostkach, będzie otrzymywała tysiąc złotych brutto więcej - dodała.

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że Warszawa ma fantastyczną kadrę w żłobkach, a obowiązkiem samorządów jest ją odpowiednio wynagradzać.

Zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra zaznaczyła, że dbałość o godne życie i godne wynagrodzenie wszystkich pracowników i pracownic tzw. szeroko pojętej sfery publicznej jest zarówno obowiązkiem rządu jak i samorządu. Wskazała, że duża część osób pracuje w jednostkach, instytucjach samorządowych, a ich wynagrodzenie jest zależne od tego, jak wyglądają środki dostępne w samorządach.  Jej zdaniem decyzja rządu ws. dodatku do wynagrodzeń pracowników socjalnych jest nie tylko ważna dla pracowników i pracownic, którzy zostaną nimi objęci.

 - To też jest ważne dla równości szans, bo większość osób pracujących w tych obszarach, to są kobiety, więc ta luka płacowa (...) dotyczy nie tylko wynagrodzenia w danym zakładzie pracy, ale też tego, co się nazywa segregacją zawodową - mówiła Aldona Machnowska-Góra

Ile jeść, aby schudnąć?