Obiekt z Białorusi nad Polską. WOT przeszukuje okolice Rypina

i

Autor: Twitter/MON/Google Maps

Wydarzenia

Obiekt z Białorusi nad Polską. WOT przeszukuje okolice Rypina

2023-05-13 9:40

Rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura powiedział, że uruchomiony został zespół poszukiwawczo-ratowniczy WOT. Został on skierowany w okolice Rypina (Kujawsko-pomorskie), gdzie utracono kontakt radarowy z obiektem lecącym z kierunku Białorusi. To najprawdopodobniej balon obserwacyjny.

Spis treści

  1. Balon z Białorusi nad Polską. WOT przeszukuje rejon
  2. MON w sobotę poinformował o balonie nad Polską

Balon z Białorusi nad Polską. WOT przeszukuje rejon

Centrum Operacji Powietrznych odnotowało w polskiej przestrzeni powietrznej obiekt, który wleciał z kierunku Białorusi. Prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny - poinformował w sobotę rano resort obrony. Służby utraciły kontakt radarowy z obiektem w okolicach Rypina.

"Został uruchomiony naziemny zespół poszukiwawczo-ratowniczy Wojsk Obrony Terytorialnej. Został skierowany w rejon. Wszedł w podporządkowane Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. (...) Dalsze pytania należy kierować właśnie tam, bo to Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych kieruje już działaniami tego zespołu" - powiedział rzecznik prasowy WOT mjr Witold Sura.

Potwierdził, że jest to zespół z woj. kujawsko-pomorskiego. - Sam zespół to mała grupa, ale jeżeli będzie taka potrzeba, to zostaną uruchomione większe siły. (...) Nasz zespół działa już w tej sprawie w okolicach Rypina - wskazał mjr Sura.

Zespół działa od wczesnych godziny porannych w sobotę. Dyżurny z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu powiedział, że strażacy wiedzą o tym incydencie.

"Potwierdzam, że mamy informacje o takim balonie w przestrzeni powietrznej, który został utracony z radarów w okolicach Rypina. Wszystko działo się w nocy. Na ten moment Straż Pożarna nie została włączona do działań w terenie" - dodał.

MON w sobotę poinformował o balonie nad Polską

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o tym w sobotę na Twitterze.

"Centrum Operacji Powietrznych odnotowało pojawienie się w polskiej przestrzeni powietrznej obiektu, który wleciał z kierunku Białorusi. Zgodnie z informacjami COP prawdopodobnie jest to balon obserwacyjny. Kontakt radarowy został utracony w okolicach Rypina" - podał resort.

Jak przekazało ministerstwo, "Dowódca Operacyjny podjął decyzję o uruchomieniu dyżurnych sił Wojsk Obrony Terytorialnej do poszukiwania obiektu"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE