NOWE AUTOBUSY na ulicach Bydgoszczy. Pierwsze pojazdy wyjechały już w trasę. Co mają w środku?

2020-07-29 13:03 Dawid Olszewski
Autobus miejski
Autor: Dawid Olszewski

Na bydgoskie ulice wyjechały nowe autobusy. To 5 przegubowych Solarisów. Pojazdy są klimatyzowane, działa w nich wi-fi. Można również naładować urządzenia mobilne dzięki portom USB.

Dostawa nowoczesnych autobusów jest wynikiem kontaktu z lutego na dostawę 8 autobusów miejskich - to pięć pojazdów przegubowych i trzy jednoczłonowe. Spółka MZK zapłaciła za nie ok. 17,8 mln zł.

Autobusy przegubowe dojechały do Bydgoszczy 24 lipca, a na liniach autobusowych kursują od 27 lipca. Dostawa 3 autobusów 12 metrowych nastąpi w sierpniu.

Jak przekazuje ratusz, autobusy spełniają wysokie wymogi w zakresie ekologii – norma emisji spalin EURO 6. Zastąpią mniej przyjazne dla środowiska wyeksploatowane pojazdy z normą EURO 3.

Autobusy Solarisa są bardzo atrakcyjne zarówno pod względem aranżacji wnętrza, jak też stylistyki zewnętrznej. Wzornictwo tego pojazdu zdobyło szereg prestiżowych nagród, m.in. iF DESIGN AWARD, UITP Award i TOP Design Award

- informuje Urząd Miasta.

W autobusach jest czytelna informacja pasażerska i system zapowiedzi, w tym stabilna tablica dla słabowidzących. W środku znajduje się również cyfrowy monitoring z dodatkową kamerą boczą, która obserwuje wsiadających i wysiadających.

Autobusy posiadają dostęp do internetu poprzez Wi-Fi, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, porty USB do ładowania urządzeń mobilnych - telefonów i tabletów. Dodatkowo na wysokości trzecich drzwi autobusu przegubowego jest specjalne miejsce na drugi wózek dziecięcy. Miejsca na wózki inwalidzkie i dziecięce są dodatkowo oznakowane na podłodze autobusu.

Systematyczna odnowa taboru spółki MZK pozwoliła w tym roku osiągnąć 100% niskiej podłogi w całej flocie autobusów i ponad 50% pojazdów wyposażonych w klimatyzację, internet, spełniających normę emisji EURO 6. Dostawa 3 szt. autobusów (jednoczłonowych), zgodnie z warunkami kontraktu nastąpi w II połowie sierpnia

- podaje bydgoski ratusz.

Autobusy z tegorocznej dostawy będą kursowały na liniach: 52, 54, 64, 65, 71, 74, 89, 97/98.

Kończy się budowa olimpijskiego basenu Astoria w Bydgoszczy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.