Matura

i

Autor: Dawid Olszewski

Egzaminacyjny maraton

Matura 2024. Na co się przygotować? Nauczyciele o zakuwaniu i maturalnych pewniakach

2024-04-29 14:30

To już ostatni dzwonek na powtórki. Bydgoscy maturzyści za kilka dni rozpoczną egzaminacyjny maraton. Najpierw będzie obowiązkowy język polski, dzień później matematyka. Na jakie zdania maturzyści mogą liczyć?

Już niewiele czasu zostało na przypomnienie sobie najważniejszych zagadnień. 7 maja rozpoczną się egzaminy. Maturzyści z Bydgoszczy liczą, że zadania będą proste. Niektórzy obawiają się, że w arkuszu pojawi się lektura, której nie przeczytali. Inni boją się, że zagnie ich królowa nauk.

Czy to jeszcze czas na naukę? Już nie – słyszymy na szkolnych korytarzach. Część uczniów uważa, że było na to dużo czasu. Teraz trzeba powtórzyć najważniejsze zagadnienia, a potem wierzyć w siebie i swoje umiejętności.

- Jestem w trakcie powtórek. Jeszcze stresu nie ma, gorzej będzie w trakcie majówki - przyznaje Ola, maturzystka z V LO w Bydgoszczy. - Lektor już nie czytam, ewentualnie opracowania, żeby sobie coś przypomnieć. Z angielskiego oczywiście czasy i słówka, a z matmy liczę jeszcze zadania. Spodziewam się dużo funkcji, wielomianów i na pewno optymalizacji. Najgorsze będą ostrosłupy i graniastosłupy – dodaje.

Nie matematyka, a polski – tego najbardziej obawia się Karol.

- Jeszcze można coś podszlifować. Jestem osobą, która nie czytała lektur przez te cztery lata, czytałem tylko streszczenia. Teraz gromadzę najważniejsze informacje - mówi Karol, maturzysta z Bydgoszczy. - Ustny egzamin z polskiego mnie najbardziej przeraża. Wszystko zależy od nastroju egzaminatorów. Mam nadzieję, że trafię na sympatycznych – dodaje.

Powtórki przed maturą

Nauczyciele zgodnie przyznają, że powtórek nie ma co zostawiać na ostatnią chwilę.

- Ostatnie powtórki, ale trzeba pamiętać o odpoczynku. Nie ma co się przemęczać na ostatnią chwilę. Człowiek przygotowuje się do matury przez cztery lata w liceum, ale wcześniej też. Większość powinna być już opanowana, teraz już tylko ostatnie szlify i odpoczynek - podpowiada Dominika Pietrzak, polonistka z V LO. - Trudno wyrokować, co może być. Intuicja podpowiada mi, że „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Wesele”, „Dziady” część III, ale lista lektur jest długa, więc trudno strzelać – dodaje.

Wielu maturzystom sen z powiek spędza obowiązkowy egzamin z matematyki. Co może pojawić się w arkuszu?

- Myślę, że to czas, by coś utrwalać, przypominać sobie. Na nowe wiadomości był czas, ale jeśli ktoś jest w stanie coś opanować przez jeden dzień, to czemu nie - uważa Anna Ziorkowska, nauczyciel matematyki w V LO w Bydgoszczy. - Wielomiany, metoda grupowania, optymalizacja, zadania na dowodzenie. Myślę, że to takie pewniaki, które pojawią się na 99 procent – dodaje.

Pierwszy egzamin 7 maja – na początek pisemna matura z języka polskiego. Obowiązkowe są jeszcze matematyka i język obcy. Do tego dwa egzaminy ustne. Maturzyści muszą też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu dodatkowego.

Kładka na bydgoskich Wyżynach do rozbiórki