małż Ming

i

Autor: Wikipedia/pixabay

Długowieczne zwierzę

Małż o imieniu Ming miał 507 lat! Badacze przez przypadek go zabili, a mógł jeszcze pożyć

2023-03-30 7:55

Jest jednym z najstarszych zwierząt na świecie, jeśli nie najstarszym. Małż o imieniu Ming przyszedł na świat, kiedy to w Chinach rządziła dynastia Ming – stąd jego imię. Kiedy go wyłowiono miał już 507 lat i mógłby pożyć jeszcze długo, lecz – badacze go zabili! Oczywiście przez przypadek i dokładnie w tym momencie, gdy przecięto jego muszę, by policzyć jej „słoje”, by obliczyć – ile ma lat. Szczegóły poniżej.

Na chwilę obecną oficjalnie najstarszym żyjącym stworzeniem na świecie jest Jonathan, czyli żółw olbrzymi z Seszeli. Urodził się na wyspie Helena na odległym południowym Atlantyku w roku 1832. W tym samym miejscu, 11 lat wcześniej pokonany cesarz Francji zmarł na wygnaniu.

Choć Johnathan ma już ponad 190 lat nie był najstarszym zwierzęciem w historii. Przypomnijmy, że jakiś czas temu badacze zbadali samicę rekina grenlandzkiego, która według ich szacunku mogła urodzić się w latach 1501-1744. Może mieć zatem od 278 do nawet 521 lat. Tego jednak jeszcze nie udało się im potwierdzić w 100%. Możemy zatem jedynie domniemać, że rekin ten jest najstarszym żyjącym zwierzęciem.

Jest jednak inne zwierzę, które dożyło wieku 500 lat i naukowcom udało się to potwierdzić bez dwóch zdań. Wszystko za sprawą „słoi” na muszli, które działają niczym wytatuowany na ciele kalendarz.

Piosenki na pierwszy taniec. Nowoczesne hity, które można zagrać na weselu

Poznajcie Minga! Małż urodził się przed waszymi prapradziadkami

Małż o imieniu Ming przyszedł na świat w 1499 roku. Zwierzę należało do gatunku cyprina islandzka. Został odnaleziony i wyłowiony w 2006 roku. Już wkrótce badacze, którzy odnaleźli go niedaleko Islandii dowiedzieli się, że odkryli najdłużej żyjące pojedyncze zwierzę, którego wiek oszacowany zostanie z niemalże nieomylną dokładnością.

Wiek małż oblicza się dokładnie tak samo, jak w przypadku drzew, czyli na podstawie „słojów”. W tym przypadku znajdują się one nie na korze, lecz – na muszli. Kiedy badacze przecięli ją, by odsłoniły się „słoje” – by mogli je policzyć – zwierzę niestety zmarło. A szkoda! Ming mógł pożyć jeszcze kolejne długie lata.

Z początku obliczono, że musi mieć 405-410 lat. Małż miał zatem przyjść na świat dokładnie wtedy, gdy w Chinach rządziła dynastia Ming. Otrzymał on zatem pośmiertnie imię na cześć chińskich cesarzy.

Jednak Ming zaskoczył wszystkich ponownie – na 7 lat po śmierci! W 2013 roku wykonano dodatkowe badania przy użyciu między innymi wielokrotnego datowania radiowęglowego. Wtedy okazało się, że małż jest sto lat starszy niż początkowo sądzono. W 2006 roku, czyli w momencie gdy został wyłowiony z wody miał już 507 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE