Legendarny klub Zawisza Bydgoszcz zlikwidowany. Oficjalnie przestał istnieć, ale co to oznacza dla kibiców i sportowców?

i

Autor: Pexels/Facebook

sport

Legendarny klub Zawisza Bydgoszcz zlikwidowany. Co to oznacza dla kibiców i sportowców?

2024-02-13 8:54

Społecznicy wezmą pod swoje skrzydła tradycje CWKS Zawisza Bydgoszcz - zarówno zawodnicy, jak i kibice mogą odetchnąć z ulgą, gdyż klubowe logo nie zniknie. Zakończył się ponaddwuletni proces likwidacji klubu sportowego, który rozpoczęto w obliczu problemów finansowych.

- Nadzwyczajne Walne Zebranie podjęło uchwałę o zakończeniu likwidacji Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza - poinformował Dariusz Bednarek, były wiceprezes i likwidator klubu.

CWKS Zawisza Bydgoszcz przestał istnieć. Przynajmniej oficjalnie

Proces likwidacyjny Zawiszy trwał od 2021 roku, ale perturbacje w działaniu legendarnego klubu zaczęły się wcześniej.

  • Bydgoski klub powstał w 1946 r. Od tego czasu kilka razy zmieniał nazwę, ale i sposób funkcjonowania.
  • Był największym klubem sportowym w Bydgoszczy.
  • W 2005 r. sportowi działacze i władze miasta doprowadziły do rejestracji CWKS Zawisza (jako następcy zlikwidowanego WKS Zawisza - po zmianach w MON).
  • To były złote czasy dla piłkarzy z Zawiszy. W sezonie 2013/2014 wywalczyli Pucha Polski oraz Superpuchar 2014. Kibice piłkarscy szczycili się klubem, oglądając rozgrywki w kraju i za granicą. 
  • Emocje szybko opadły, bo już w 2016 roku spadł do B klasy. W tle był konflikt kibiców z właścicielem klubu, ostatecznie drużyna została sprzedana.
  • Wtedy do roboty wzięli się członkowie Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza Bydgoszcz. Teraz klub gra w III lidze.
  • Wciąż jednak nie był na prostej. Klub popadł w tarapaty przez długi (miasto przejęło i utrzymywało obiekty sportowe, organizowano imprezy na wysokim poziomie, rozwijano stadion przy ul. Gdańskiej, CWKS Zawisza administrował majątkiem, samodzielnie działało 11 sekcji; potem zmiany w prawie sprawiły, że obiekty sportowe przejęło w całości miasto).
  • W 2021 roku rozpoczął się proces likwidacji CWKS Zawiszy.

Puchary i sztandary przejmuje Fundacja Zawisza

Proces likwidacji zakończył się (potrzebna jest jeszcze decyzja sądu o skreśleniu CWKS Zawisza z KRS), o czym 15 stycznia poinformował Dariusz Bednarek, były wiceprezes i likwidator klubu. W jego oświadczeniu czytamy m.in. o tym, że pamiątki klubowe, sztandary, puchary, sprzęt rehabilitacyjny i całe wyposażenie biurowe zostają przekazane Fundacji Zawisza, tak samo zresztą jak prawa ochronne na loga i znaki towarowe (nieodpłatnie). To ma zagwarantować, że klubowe tradycje przetrwają.

Likwidator Zawiszy Bydgoszcz jest przekonany, że piłkarze dalej będą mogli trenować

- Ponadto w trakcie trwania procesu likwidacji zawarto ugodę ze Stowarzyszeniem Piłkarskim Zawisza. W związku z podjętymi uchwałami Nadzwyczajne Walne Zebranie jest głęboko przekonane, że Stowarzyszenia zrzeszone dotąd w CWKS Zawisza będą kontynuowały szkolenie sportowe zawodników na najwyższym poziomie - czytamy w oświadczeniu.

Bydgoscy sportowcy Zawiszy na Igrzyskach Olimpijskich. Kto pojedzie do Paryża?

Zawiszę rozsławiły m.in. sportowcy takiej klasy jak lekkoatleci Teresa Ciepły i Zdzisław Krzyszkowiak. Od 1952 do 2016 roku w IO brało udział 93 sportowców klubu, dziewięcioro wróciło z medalami. Kibice liczą, że to się nie zmieni. Na najbliższe Igrzyska do Paryża pojedzie Helena Wiśniewska (medalistka z Tokio) razem z Dominiką Putto, obie kwalifikację mają już w kieszeni. Tak samo Klaudia Breś, strzelczyni oraz kajakarz górski, Mateusz Polaczyk. Lista startowa na IO w Paryżu nie jest jeszcze zamknięta, pozostali sportowcy walczą o udział. Ci bydgoscy sportowcy pojadą na Igrzyska do Paryża.

W Bydgoszczy otwarto stok narciarski
Listen on Spreaker.