Łagodna zima przynosi spore oszczędności bydgoskim drogowcom. Na razie wydali trzy razy mniej niż zwykle!

2020-02-11 11:25
Łagodna zima w Bydgoszczy przynosi spore oszczędności
Autor: ZDMiKP w Bydgoszczy Łagodna zima w Bydgoszczy przynosi spore oszczędności

Zimy w Bydgoszczy już dawno nikt nie widział, ale ma to swoje plusy. Łagodna zima pozwala na spore oszczędności. Do tej pory Akcja Zimowego Utrzymania kosztowała 3 razy mniej, niż przy śnieżnej i mroźnej zimie.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy na tegoroczną Akcję Zimowego Utrzymania wydał od listopada 2019 roku ok. 1,5 mln zł. Te dotychczasowe wydatki są znacznie mniejsze (3, a nawet 4 razy mniejsze) niż przy mroźnej i „białej” zimie. Wtedy wydatki wzrastają nawet do 6 mln zł.

ZDMiKP w Bydgoszczy realizuje swoje zadania w oparciu o podpisane wieloletnie umowy z firmami zewnętrznymi, a jego rola polega głównie na odpowiednim zarządzaniu tymi firmami oraz kontrolowaniu ich działań.  Drogowcy płacą za rzeczywiste wyjazdy sprzętu specjalistycznego na drogi (czyli wykonywaną pracę np. odśnieżanie, solenie itd.), rzeczywiste odśnieżanie i posypywanie chodników oraz za obowiązkowe dyżury ekip w gotowości.

W przypadku braku opadów śniegu i przy występowaniu temperatur dodatnich, jak ma to miejsce w tym roku, można rzeczywiście mówić o sporych oszczędnościach.

-Należy jednak pamiętać, że zima się jeszcze nie zakończyła i ewentualnie kolejne ponoszenie kosztów zimowego utrzymania jeszcze przed nami - mówi rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.

Pieniądze, które uda się zaoszczędzić, będą przeznaczone na przyszłoroczną akcję, albo na inne ważne cele. Ale o tym zdecyduje Urząd Miasta Bydgoszczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE