pochówek

i

Autor: pixabay

Kompostowanie ludzkich zwłok. Kalifornia zalegalizowała nową formę pochówku. Episkopat oburzony

2022-09-22 9:11

To jedna z bardziej nowoczesnych i zarazem niezwykle kontrowersyjnych form pochówku. Kompostowanie ciała ludzkiego trwa od 30 do 60 dni. Następnie – zmarły staje się naturalnym nawozem. Od teraz może stać się to normą w Kalifornii. Jest to piąty stan w USA, który zalegalizował kompostowanie zwłok. Z decyzją nie zgadzają się jednak duchowni.

- Zmiany klimatu i wzrost poziomu morza są realnymi zagrożeniami dla naszego środowiska. To alternatywna metoda, która nie przyczynia się do emisji CO2 do naszej atmosfery – skomentowała członkini zgromadzenia Stanu Kalifornia - Cristina Garcia.

Zalegalizowana nowa forma pochówku będzie możliwa od 2027 roku. Stan Kalifornia zdecydował się na wprowadzenie pozwolenia na kompostowanie ciała. Jak tłumaczą członkowie zgromadzenia – ze względu na ekologię.

Kompostowanie ludzkich zwłok - jak przebiega proces?

Do tej pory metoda ta była legalna w Stanach Zjednoczonych tylko w kilku miejscach. Proces wygląda następująco. Zmarłego umieszcza się w stalowej skrzyni wypełnionej materiałami biodegradowalnymi. Są to m.in. wióry drzewne i kwiaty. Po szczelnym zamknięciu wieka następuje proces rozkładu. Po około 30-60 dniach zmarły jest już nawozem, który otrzymać może jego rodzina.

Co zrobić z żyzną glebą, w którą zmienił się członek rodziny? Można np. posadzić w niej drzewo – jako symboliczny nagrobek. Zdaniem zwolenników kontrowersyjnej metody pochówku, ta forma jest znacznie bardziej przyjazna środowisku niż ta tradycyjna, na cmentarzu czy kremacja.

Włamywali się do domów w całej Polsce. Warszawiaków zatrzymali policjanci z Bydgoszczy

Decyzja, którą zatwierdził Gubernator Stanu Kalifornia zaniepokoiła Katolicką Konferencją Kalifornii. Nazywana przez zwolenników – naturalną redukcją organiczną – forma to według duchownych sprowadzenie ludzkiego ciała do poziomu przedmiotu – w tym przypadku towaru.

Duchowni w tej sprawie zwrócili się do władz już w czerwcu, kiedy pojawił się pomysł wprowadzenia ustawy. W przesłanym liście wyrazili sprzeciw wobec projektu. Duchowni zaznaczyli, że kompostowanie ciała zostało opracowane dla zwierząt gospodarskich i absolutnie nie powinno być stosowane na ludziach.

Kompostowanie ludzkiego ciała oprócz w Kalifornii, jest legalne w Waszyngtonie, Kolorado, Vermont i Oregonie.