Kobiety wskazały, gdzie w Bydgoszczy można rodzić po ludzku. Ten szpital deklasuje inne!

i

Autor: Pexels

szpitale

Kobiety mówią, gdzie w Bydgoszczy można rodzić po ludzku. Ten szpital deklasuje inne!

2024-03-05 21:54

W którym miejscu najlepiej urodzić w Bydgoszczy? Kobiety dokonują oceny szpitali, uwzględniając kwestie takie jak realizacja planu porodu, swoboda podczas procesu rodzenia, bliskość z dzieckiem po narodzinach, wsparcie w opiece nad noworodkiem oraz postawa personelu medycznego. Istnieje w mieście szpital, który znacząco wyprzedza inne pod tymi aspektami.

  • Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego w Bydgoszczy znalazł się wśród najlepszych oddziałów położniczych w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”.
  • Zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.

Organizacja od 30 lat zbiera informacje o warunkach, w jakich w Polsce rodzą kobiety. Na podstawie ankiet wypełnianych po porodzie przez pacjentki, przygotowuje zestawienie najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi. Jak informują organizatorzy w rankingu „Rodzić po Ludzku” pacjentki oceniają szpitale, w których rodziły w 10 obszarach: realizacja planu porodu, swoboda rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, opieka podczas cięcia cesarskiego, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacja praw pacjenta, warunki w szpitalu, postawa personelu, zadowolenie z opieki.

Bydgoskie szpitale w rankingu „Rodzić po Ludzku” 

W najnowszym rankingu najlepszych oddziałów położniczych w województwach centralnej Polski znalazł się Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Warmińskiego w Bydgoszczy. Wpłynęło 267 ankiet, ocena matek wynosi 76/100. Niżej na liście znalazły się dwa inne bydgoskie szpitale: Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (143 ankiety, ocena matek: 74/100) oraz Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. J. Biziela (126 ankiet, ocena matek 61/100).

Fundacja, prezentując wyniki, dzieli Polskę na regiony. Woj. kujawsko-pomorskie zalicza do regionu centralnego. Bydgoski szpital miejski znalazł się w TOP 3 tego regionu. Lista wyróżnionych placówek wygląda tak:

Region Centralny:

  • Brzeziny Powiatowe Centrum Zdrowia w Brzezinach Sp. z o.o.
  • Bydgoszcz Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. E. Warmińskiego
  • Chełmża Szpital Powiatowy Sp. z o.o. Zespół Opieki Zdrowotnej
  • Lipsko Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy
  • Łódź Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. dr. Ludwika Rydygiera Sp. z o.o.
  • Radziejów Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Radziejów
  • Tuchola Szpital Tucholski Sp. z o.o.
  • Warszawa Szpital Medicover
  • Warszawa Warszawski Szpital Południowy
  • Warszawa Szpital Praski p.w. Przemienienia Pańskiego Sp. z o.o.

Czy medycy wyciągają wnioski z wyników tego zestawienia?

- Dzięki rankingowi „Głos Matek” szpitale poddane są kontroli społecznej, co przekłada się na poprawę opieki okołoporodowej. Upublicznianie głosu kobiet wnosi do debaty publicznej ważny element, jakim jest jakość opieki w procesie narodzin i kształtowanie pozytywnego podejścia do doświadczenia macierzyństwa. Poprzez wyróżnianie szpitali, w których stosowane są wysokie standardy jakości opieki okołoporodowej, społeczeństwo otrzymuje szansę edukacji na temat znaczenia standardów dla zdrowia matki i dziecka – informują organizatorzy.

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany