Księżyc

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

ciekawostki

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023? Potrwa krócej niż twój dyżur w pracy!

2023-12-27 15:00

Po przesileniu letnim dni coraz szybciej stają się krótsze. Następnie - po zmianie czasu z letniego na zimowy, słońce zachodzi momentalnie znacznie szybciej. W listopadzie słońce dzieje się to już po godz. 16.00. W grudniu będzie zdecydowanie gorzej, a ciemno na zewnątrz zrobi się już tuż po 15.00. Kiedy więc nastąpi przesilenie zimowe i Ile będzie trwał najkrótszy dzień w 2023 roku? Mamy odpowiedzi na te pytania.

Najkrótszy dzień w roku i przesilenie zimowe 2023

Najkrótszy dzień w roku ma różne daty. W 2022, tak jak i w 2021, miał on miejsce 21 grudnia – czyli dokładnie w tym samym terminie, kiedy zaczęła się astronomiczna zima. Najkrótszy dzień w roku niesie za sobą dodatkowe konsekwencje - 21 grudnia 2022 roku wypadła również najdłuższa noc w roku.

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku 2023? Ile będzie trwał dzień, a ile noc?

Za przesilenie zimowe uznaje się moment, w którym słońce zajmuje miejsce w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca. Jest to także początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku, więc w minionym roku również przeżyliśmy je 21 grudnia. Najkrótszy dzień w 2023 roku będzie 22 grudnia - w piątek. Dokładnie tak samo, jak przesilenie zimowe.

Według szacunków dzień 22 grudnia ma trwać tylko 7 godzin i 39 minut. To krócej niż nasza 8-godzinna zmiana w pracy. Noc natomiast będzie trwała ponad 16 godzin.

Ile trwał najkrótszy dzień w 2022 roku? Ile godzin miała najdłuższa noc w roku?

Długość najkrótszego dnia liczy się od wschodu do zachodu Słońca. Różniła się ona nieco w zależności od regionu Polski. Przykładowo:

  • w Jastrzębiej Górze (północ Polski) słońce wzeszło o 08:08 i zaszło o 15:20, czyli najkrótszy dzień trwał 7 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 16 godzin i 48 minut
  • w Ustrzykach Górnych (południe Polski) słońce wzeszło o 07:20 i zaszło o 15:32, czyli najkrótszy dzień trwał 8 godzin i 12 minut, a najdłuższa noc 15 godzin i 48 minut

Średnio jednak dzień trwał ok. 7 i pół godziny - najkrócej nad morzem, a najdłużej w górach. Co za tym idzie, najdłuższa noc w roku trwała około 16,5 godziny!

Najkrótszy i najdłuższy dzień w roku. O której godzinie mamy wschód i zachód słońca?

Najdłuższy dzień w roku 2023 miał miejsce 21 czerwca. Dzień wówczas średnio trwał 16 godzin i 46 minut. Było to tak zwane przesilenie letnie. W czerwcu tego roku słońce wschodziło w okolicy godziny 4:18, a zachodziło ok. 20:49. Słońce najdłużej utrzymywało się natomiast w lipcu. Zachód słońca miał miejsce w okolicy godz. 21:02.

Dla porównania - w listopadzie ubiegłego roku (po zmianie czasu z letniego na zimowy) słońce zachodziło już około godziny 16:09, a wchodziło około godz. 6:28. W grudniu natomiast słońce wschodziło ok. godziny 7.20, a zachodziło - uwaga… już o 15.29.

Ile jest najkrótszych dni w roku?

Najkrótszy dzień w roku roku, jest wyłącznie jeden. Tak jak już wspomnieliśmy, ma on jednak różne daty. Dlaczego tak jest? Dzieje się to z powodu długości roku słonecznego. Jest to około 365 dni, 5 godzin i 49 minut.

Policjanci eskortowali jelenia w drodze do lasu

Czym jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe, w tradycji słowiańskiej było wesołym świętem ku czci "odradzającego się" Słońca i zwycięstwa światła nad ciemnością. Tego dnia obchodzono Szczodre Gody zwane również Szczodruszką.

Następnie, datę tę w czasach obowiązywania kalendarza juliańskiego przeniesiono na 25 grudnia. Zapożyczyli ją chrześcijanie, umownie ustanawiając, że będzie to dzień upamiętniający urodziny Chrystusa.

Pierwsi Chrześcijanie nie przywiązywali większej wagi do ustalenia najważniejszych dat z życia Jezusa. Dopiero później przejęli oni święto przesilenia zimowego, które było obrzędem pogańskim, dodając tej dacie chrześcijańskiej otoczki. Dzień 25 grudnia stał się zatem dniem Bożego Narodzenia.