Umiesz rozpoznać tablice rejestracyjne z Kujawsko-Pomorskiego? Tylko ekspert zrobi to poprawnie

i

Autor: Dawid Piątkowski, pixabay/zdjęcie ilustracyjne

QUIZ

Umiesz rozpoznać tablice rejestracyjne z Kujawsko-Pomorskiego? Tylko ekspert zrobi to poprawnie

2024-03-05 21:54

Obecny system tablic rejestracyjnych w Polsce został uruchomiony w 2000 roku. Zgodnie z jego zasadami, pierwsza litera w numerze rejestracyjnym wskazuje na województwo, a kolejne litery identyfikują miasto lub miasto na prawach powiatu. W województwie Kujawsko-Pomorskim tablice rejestracyjne zaczynają się od litery „C”. Czy jesteś w stanie rozszyfrować, z jakiego miasta pochodzi dane auto? Przekonaj się, jak radzisz sobie w naszym quizie!

Od dobrych kilku lat tablice rejestracyjne w Polsce wyglądają następująco: z lewej strony mamy niebieski pasek z flagą Unii Europejskiej, a tuż obok znajduje się kod kraju – PL. Następnie zaznaczony jest dwuliterowy kod identyfikujący województwo i miasto.

W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego jest to  litera „C”, podlaskiego – „B’, a dolnośląskiego „D” lub „V”. „G” oraz „X” oznaczają woj. pomorskie, „E” – łódzkie, „F” – lubuskie, „W” i „A” – mazowieckie, „Z” – zachodniopomorskie, a „K” oraz „J” – małopolskie.

Warto zauważyć, że nie nie zawsze litera na tablicy odpowiada pierwszej literze nazwy województwa. Tak jest m.in. na Kujawach i Pomorzu, które oznaczane jest wyżej wspomnianym „C”.

Wystarczy spojrzeć na rejestrację auta, a możemy rozpoznać, w jakim mieście mieszka kierowca. Czy uda ci się rozszyfrować tablice rejestracyjne z Kujaw i Pomorza? Rozwiąż nasz quiz. Bijemy brawo za 10/10 punktów!

Umiesz rozpoznać rejestracje z Kujawsko-Pomorskiego? Tylko ekspert zdobędzie 10/10

Pytanie 1 z 10
Jaką tablicę rejestracyjną mają kierowcy z Aleksandrowa Kujawskiego?
DEBATA SAMORZĄDOWA KRAKÓW 2024