Inflacja uderzyła również w… sejmową stołówkę. Ile za obiad zapłacą polscy posłowie?

2022-09-21 9:00
obiad
Autor: Wikipedia/pixabay

Szok cenowy na koniec roku? Według Ekspertów tuż przed Bożym Narodzeniem ceny artykułów spożywczych mogą zdrożeć nawet o 20%, a na wiosnę – nawet o 35-40%. Inflacja daje się we znaki już od dłuższego czasu. Jak się jednak okazuje, nie tylko zwykłym obywatelem, ale nawet i posłom RP. Do podwyżek cen doszło bowiem w sejmowej stołówce. Jak podaje „Fakt”- za dwudaniowy posiłek trzeba teraz zapłacić 18 zł.

Według raportu UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych, w zeszłym miesiącu koszy codziennych zakupów wzrosły o 23,7%. Natomiast według GUS, ceny towarów zdrożały o 17,5%, a ceny usług konsumpcyjnych – o 11,8%.

Inflacja uderzyła również w sejmową restaurację – co potwierdza najnowsze menu stołówki. Cena za dwudaniowy posiłek wzrosła tam o 28,6%.

- Stołówka sejmowa prowadzona jest przez Kancelarię Sejmową – informuje „Fakt”. - Kancelaria może zamawiać produkty potrzebne do przygotowywania dań w hurtowych ilościach, więc po niższych cenach. Z prowadzenia gastronomii tylko w przyszłym roku Kancelaria Sejmu zamierza osiągnąć 3 mln zł dochodu.

Z sejmowej restauracji korzystać mogą nie tylko posłowie, czy urzędnicy, ale i każdy, kto odwiedzi parlament. Do tej pory ceny w stołówce były niskie. Jak podała w zeszłym roku posłanka Koalicji Obywatelskiej, Klaudia Jachira – za zupę z baru mlecznego posłowie musieli zapłacić 3 zł. Natomiast szklanka kompotu kosztowała tylko jedną złotówkę.

Włamywali się do domów w całej Polsce. Warszawiaków zatrzymali policjanci z Bydgoszczy

W 2021 roku niedrogi był też zestaw obiadowy (pierwsze i drugie danie). Jego koszt wynosił 14 zł. Jednak w dobie inflacji ceny uległy zmianie. Ten sam zestaw kosztuje obecnie 18 zł, czyli o 28,6% więcej.

Nie 3 a 4 złote trzeba obecnie wydać, by zakupić sejmową herbatę. Filiżanka kawy zdrożała z 4 zł do 5,5 zł. Zupa kosztuje natomiast o dwa złote więcej (z 3 zł do 5 zł), a cena sałatki jarzynowej wzrosła z 6 do 8 złotych. Koszt drugiego dania do tej pory wynosił 12 zł. Teraz jest to 13 zł. Zmieniła się również cena surówki. Trzeba za nią zapłacić już nie 4 zł a 5 zł.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE