Pope

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

historia

Miał wiele kochanek i kochanków. Jan XII był najmłodszym papieżem w historii!

2023-08-25 14:44

Interesował się bardziej życiem doczesnym niż duchowym. Miał liczne kochanki i kochanków. Zamienił Stolicę Apostolską w krainę hazardu i roztrwonił niemalże cały majątek. Choć był najmłodszym papieżem w historii, Jan XII narobił sobie wrogów. Nienasycony biseksualista prawdopodobnie został zamordowany przez męża swojej kochanki. Głową Kościoła Katolickiego był bardzo krótko, lecz dał się zapamiętać. O szczegółach piszemy poniżej.

21 października 2016 roku we Włoszech, na kanale Sky Atlantic pojawił się nowy serial pt. „Młody Papież”. Produkcja zyskała popularność, trafiła na platformę HBO, a w 2020 roku doczekała się kontynuacji pt. „Nowy Papież”. Choć postać grana przez Jude Lawa przedstawiona została jako niebywale młoda Głowa Kościoła (warto zaznaczyć - wymyślona), patrząc na historię – nie był to wcale taki młodzieniaszek.

Byli młodsi. I to znacznie! Najmłodszy papież w historii rządził Stolicą Apostolską w X wieku. Warto jednak zaznaczyć, że rządom tym do doskonałości brakowało i to nie mało. Był to tak zwany okres pornokracji, czyli czas, w którym na osobę rządzącego wpływ miały prostytutki. Nie trudno się zatem domyślić, że najmłodszy papież lubił ich towarzystwo. Jaki był Jan XII? Już opowiadamy.

Ile lat miał najmłodszy papież? Jan XII w dzisiejszych czasach kończyłby szkołę średnią

Urodził się w 937 roku jako Oktawian. Zgodnie z wolą księcia Rzymu, Alberyka II, 16 grudnia 955 roku przybrał imię Jan XII i został Głową Kościoła Katolickiego. Miał wtedy zaledwie 18 lat i był najmłodszym papieżem w historii.

Jeśli myślicie, że jego głównym celem była odbudowa Kościoła i nawracanie wiernych, bardzo się mylicie. Jan XII interesował się bardziej życiem doczesnym. Miał on liczne kochanki i kochanków, a papieski skarb traktował jako swoją skarbonkę do spełniania wszelkich nastoletnich zachcianek.

Papież Jan XII był biseksualny. Lubił towarzystwo osób o "wątpliwej moralności"

Młody papież był rozpustny do takiego stopnia, że zamienił Pałac Laterański w dom publiczny, o czym wspomniał kronikarz Benedykt z Socrate.

- Nieszczęsne niewiasty przestały przybywać w obawie, że padną ofiarą żądzy Jana, jako że lubował się on w posiadaniu całej kolekcji podległych mu dam – zapisał.

Barwy szczęścia, odcin3k 2731, ZWIASTUN. Agata wpadnie na pocałunek Patryka z Oliwką! Pierwsza noc Renaty z Kodurem

Papież miał również inne hobby. Wdawał się w konflikty

Nie tylko przyjemności seksualne stanowiły hobby nastoletniego papieża. Jan XII miał ogromną słabość do koni. Stworzył on i utrzymywał ogromną stajnię, która była jego azylem. W tym miejscu m.in. wyświęcał nowych kapłanów, co z punktu widzenia Pisma Świętego było dla nich upadlające. Same konie, a było ich blisko 2 tysiące, karmione były natomiast migdałami i figami.

Już na początku swoich rządów wdał się w konflikty na Półwyspie Apenińskim. Dodatkowo trwonił majątek kościelny. Kobietom lekkich obyczajów przebywających w Stolicy Apostolskiej płacił za usługi kielichami i nadaniami ziemskimi.

Każdy, kto śmiał zwrócić uwagę papieżowi został surowo ukarany. Kapłani byli ekskomunikowani i kastrowani. Wszystko do 960 roku, gdy Państwo Kościelne zostało zaatakowane. W 962 roku Jan XII wkroczył do Italii i odrzucił wojska Berengara spod rzymskich murów.

Po upomnieniu cesarza Ottona, co obraziło jego dumę, papież zaczął spiskować z Berengarem, obiecując jego synowi koronę cesarską. Cesarz postanowił rozprawić się z nim osobiście, lecz gdy przyjechał do Rzymu, Jan XII zdążył już uciec z niego wraz ze swoimi kochankami.

Najmłodszy papież usłyszał zarzuty. Czy się przestraszył? Otóż - nie

Otton zwołał synod, następnie wysunięto względem papieża formalne zarzuty. Oskarżano go m.in. o krzywoprzysięstwo, profanację papieskiego urzędu czy kazirodztwo. Na jego miejscu zasiadł Leon VIII. Jednak i on nie pozostał papieżem na długo. Na krótko po powrocie cesarza z Rzymu, wrócił Jan i również zwołał synod.

Unieważnił wybór Leona i ponownie uznał się za Głowę Kościoła. Natomiast każdy, kto przyczynił się do wyboru Leona miał zostać surowo ukarany poprzez tortury, takie jak: biczowanie, obcinanie członków czy wyrywanie języka.

Jan XII zmarł w 14 maja 964 w wieku 27 lat. Prawdopodobnie został zamordowany przez męża swojej kochanki.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE