więzienie

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Kryminalne

Handel ludźmi. Rośnie liczba ofiar. O jednej z najcięższych zbrodni dyskutowała młodzież

2023-05-30 9:03

Handel ludźmi to niestety nie element serialu kryminalnego. To dzieje się wciąż i jest jedną z najcięższych, zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Niestety, dane pokazują, że liczba ofiar handlu ludźmi wzrasta. O barbarzyńskim procederze z policją ze Świecia dyskutowała młodzież. O szczegółach piszemy poniżej.

Problem handlu ludźmi w Polsce jest bardzo poważnym przestępstwem i tak naprawdę, nie wiadomo jak wiele osób stało się jego ofiarą. Główną przyczyną jest to, że system identyfikowania ofiar, a także ściganie sprawców tego procederu jest w naszym kraju bardzo nieefektywny.

Do tego dochodzi brak świadomości Polaków, że przestępstwo to ma miejsce również u nas, nie tylko w obcych krajach. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna – handel ludźmi nie dotyczy tylko i wyłącznie handlu kobietami do prostytucji.

Znacznie częstszym zjawiskiem jest ten do pracy przymusowej, czyli masowe wykorzystywanie cudzoziemców przez firmy operujące w Polsce (polskie i zagraniczne).Portal dodaje, że w tym zakresie efektywność służb państwowych jest jeszcze mniejsza.

Liczba ofiar handlu ludźmi rośnie, co widać na liczbach. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2020 roku było ich 269, a rok później – 447. To jednak tylko oficjalne statystyki. Skala tego zjawiska może być znacznie większa. Do dziś nie wiadomo, co stało się z wieloma osobami, które na przestrzeni lat zaginęły i nigdy się już nie odnalazły.

Według szacunków na całym świecie jest ok. 40 mln ofiar handlu ludźmi, z czego ok. 100 tys. zidentyfikowanych. Jest to ok. 0,25%. W przypadku tego rodzaju zbrodni statystyki są zatem wyłącznie wierzchołkiem góry lodowej.

Debata dotycząca handlu ludźmi odbyła się w poniedziałek, 15 maja w sali kinowej ośrodka kultury w  Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie). Spotkanie zorganizowane zostało przez Komendę Powiatową Policji, przy udziale Ośrodka Kultury. Wzięła w nim udział młodzież.

Służby w akcji! Tak wyglądała motomajówka w "samochodówce"
policja

i

Autor: mat. policji

- Celem spotkania było przedstawienie młodzieży szczególnie przed zbliżającymi się wakacjami,  zjawiska handlu ludźmi, jego skali oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą ten proceder. Bardzo ważne jest uświadamianie, że handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary – informuje policja ze Świecia.

Policja tłumaczy, że współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, prac przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa  Wszyscy prelegenci przygotowali wystąpienia, podczas których przedstawili obecnej na spotkaniu młodzieży zagrożenia, jakie płyną z tego procederu, omówili, dlaczego są tak niebezpieczne oraz gdzie szukać pomocy.

- Wszyscy uczestnicy debaty mieli możliwość zadawania pytań, na które policjanci starali się udzielić szczegółowych odpowiedzi. Na zakończenie, po omówieniu poruszanych zagadnień, wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie ankiet – dodają funkcjonariusze.