Czy będąc na L4 można iść na wybory samorządowe lub zasiadać w komisji wyborczej? Tłumaczymy!

i

Autor: Radosław Siennicki, pixabay

Wybory samorządowe 2024

Czy będąc na L4 można iść na wybory samorządowe lub zasiadać w komisji wyborczej? ZUS tłumaczy!

2024-04-04 14:56

Wybory samorządowe 2024 odbędą się 7 kwietnia. Z kolei drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia 2024 r. Co w przypadku, gdy do tego czasu zachorujemy? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim L4 możemy iść na wybory? Nie od dziś wiemy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza, czy osoby chore prawidłowo wykorzystują czas przeznaczony na rekonwalescencję. Czy idąc na wybory będąc na L4 możemy się narazić? Już tłumaczymy.

Choć z pewnością wielu mieszkańców miast i gmin planuje oddać swój głos w nadchodzących wyborach samorządowych, po drodze mogą nas spotkać wypadki losowe, takie jak choroba. Wtedy pojawia się pytanie – czy będąc na zwolnieniu lekarskim L4 możemy pójść na wybory. Nie od dziś wiemy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje zwolnienia lekarskie w całym kraju.

ZUS sprawdza przede wszystkim, czy osoby chore przebywające na L4 prawidłowo wykorzystują czas przeznaczony na rekonwalescencję, a także czy wystawione zwolnienie było zasadne. Podczas takiej inspekcji ZUS głównie monitoruje, czy osoba, która korzysta z zwolnienia lekarskiego, nie podejmuje pracy w trakcie zwolnienia.

Dodatkowo sprawdza, czy osoba chora nie angażuje się w inne aktywności, które mogłyby pogorszyć lub opóźnić jej powrót do zdrowia, a co za tym idzie – przedłużyć leczenie. Czy wyjście z domu w celu oddania głosu w wyborach będzie zaliczało się do takich aktywności?

Jak zaznacza portal pit.pl - podczas okresu zwolnienia lekarskiego pracownik może wykonywać zwykłe codzienne czynności, pod warunkiem że w zaświadczeniu lekarskim wyraźnie zaznaczono zgodę na poruszanie się. Chociaż przepisy nie określają wprost, co jest dozwolone, a co nie, istotne jest, że wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z jego celem może skutkować utratą prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy.

Czy będąc na L4 można iść na wybory? Jakie przypadki będą dozwolone, a jakie zabronione?

Każdy przypadek rozpatrywany będzie zatem indywidualnie. Prawo do zasiłku chorobowego utracimy jeśli wyjście z domu pogorszy nasz stan zdrowia.

- Pamiętajmy, że w czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza, szczególnie gdy na zwolnieniu mamy napisane, że musimy leżeć. W trakcie zwolnienia lekarskiego nie powinniśmy wykonywać żadnych czynności, które mogłyby wydłużyć nasz powrót do zdrowia - tłumaczy Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego w rozmowie z naszą redakcją.

Jeśli zatem jesteśmy niezdolni do pracy z powodu kontuzji ręki, nic nie stanie na przeszkodzie by pójść na wybory. Jednakże, gdy doszło do kontuzji nogi, kostki, etc., a lekarz wyraźnie zabronił nam poruszania się, bądź z powodu innej choroby zalecił leżenie w łóżku, wyjście na wybory opóźni nasz powrót do zdrowia, a co za tym idzie – naruszymy cel zwolnienia lekarskiego.

Czy będąc na L4 można zasiadać w komisji wyborczej?

Przypomnijmy, że w tym roku pierwsza tura wyborów samorządowych przypadnie na 7 kwietnia, a druga na 21 kwietnia. Podczas głosowania wybierani będą prezydenci miast, wójtów, burmistrzów oraz radnych. Zgodnie z aktualnymi przepisami, zasiadanie w komisji wyborczej nie kwalifikuje się jako praca zarobkowa (choć za uczestnictwo otrzymuje się wynagrodzenie). Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznej nie ma prawnej podstawy do odmowy wypłaty zasiłku chorobowego. Chyba że uczestnictwo w komisji wyborczej negatywnie wpłynie na stan zdrowia pracownica i opóźni proces leczenia.

Największe sieci handlowe na polskim rynku. Kto zarabia sprzedając Polakom?

Express Biedrzyckiej - Włodzimierz CIMOSZEWICZ