wedding

i

Autor: pexels

Wesele 2023

Cena za talerzyk na weselu zwala z nóg! Ile kosztuje wesele w 2023 roku?

2023-10-17 14:29

To prawdopodobnie najpiękniejszy dzień w życiu każdej pary niemalże na całym świecie. Jednakże z roku na rok - coraz droższy! Ile zapłacimy za zaplanowanie wesela w 2023 roku? Eksperci wskazują, że ceny za usługę wzrosły o ok. 20-30% w stosunku do ubiegłego roku. Za sam "talerzyk" na weselu zapłacimy już średnio 300 zł. Natomiast łączna kwota może nas wprawić w osłupienie. Szczegóły poniżej.

Ile kosztuje wesele w 2023 roku?

Ile przeznaczyć na wesele? To pytanie pojawia się często tuż po zaręczynach. A trzeba pamiętać, że z roku na rok koszty rosną. Wszystko zależy w głównej mierze od liczby gości. Największy wydatek czeka nas w związku z opłaceniem sali - to tzw. cena za talerzyk. Do tego dochodzą koszty za dekoracje i kwiaty, fotograf, samochód ślubny, a także suknia ślubna i garnitur.

Czy w tym roku uda nam się „zamknąć” w 50 tys. zł? Możemy to sprawdzić, podliczając koszty za każdą pozycję (wyżej wymienione). Zestawienie przygotował portal gdziewesele.pl.

Cena za talerzyk - wesele 2023 i 2024. Ile kosztuje wynajem sali weselnej?

To największy wydatek związany z organizacją wesela dla pary młodej. Wszystko jednak zależy od tego, ilu gości zamierzamy zaprosić. Koszt za tak zwany talerzyk różni się w zależności od miejsca, które chcemy wynająć.

Jak podała Katarzyna Karpińska, właścicielka agencji Art of Wedding, w branży brakuje rąk do pracy. Dodatkowo galopująca inflacja, "Polski ład", a także wojna na Ukrainie powodują również spadek dostępności wielu materiałów, na których bazują organizatorzy takich uroczystości - podaje bankier.pl.

Portal zauważa, że wszystkie te czynniki spowodowały wzrost cen usług o około 20-30% w porównaniu do 2022 roku. Obecnie średnia cena "za talerzyk" to około 300 zł. Na rynku znajdziemy jednak bardziej „wyrafinowane” oferty, które w niektórych miejscach (m.in. w Warszawie) przekroczą kwotę 400 zł.

Ile kosztuje wesele na 100 osób? Uśredniona cena talerzyka

Musimy zatem przyjąć, że cena za talerzyk w 2023 roku to koszt 300-400 zł. W przypadku wesela na 100 osób za samą salę i jedzenie zapłacimy zatem od 30-40 tys. złotych. To jednak dopiero pierwsza pozycja, którą należy wliczyć w koszty organizacji imprezy.

Królewskie morsowanie w jeziorze pod Bydgoszczą

Ile kosztuje fotograf na wesele? DJ na wesele - ceny

Organizując wesele musimy pamiętać o fotografie, operatorze kamery, a także zespole muzycznym lub DJ-u. Obecnie na rynku trudno jest znaleźć zespół, który zagra za kwotę mniejszą niż 5 tys. złotych. Niektórzy życzą sobie nawet 10 tys.

Również od 3 do 10 tys. złotych musimy w tym roku przeznaczyć na kamerzystę i fotografa. Te atrakcje łącznie to dodatkowe 8-20 tys. zł, które musimy wliczyć w koszty organizacji wesela.

Cena sukni ślubnej w 2023 roku

To nie tylko najważniejszy atrybut przyszłej żony, ale przede wszystkim kreacja, którą zapamiętamy do końca życia. Musimy liczyć się również z licznymi komentarzami. O ile garnitur pana młodego nie wędruje tak często „pod lupę”, o tyle – strój panny młodej jest zawsze oceniany przez gości.

Ceny sukni są bardzo różne. Jeśli chodzi o znane sieciówki – znajdziemy i takie kreacje, na które nie wydamy więcej niż tysiąc złotych. Większość przyszłych panien młodych decyduje się jednak na zakup sukni z salonu. Tu musimy się liczyć jednak z wyższymi cenami. Koszty wahają się od 3-4 tys. zł, a w skrajnych przypadkach (z górnej półki) jest to nawet ponad 10 tys. zł.

Koszt samochodu ślubnego

Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy oczywiście wykorzystać własny samochód lub kogoś znajomego. Większość przyszłych par młodych decyduje się jednak na wypożyczenie ślubnego auta, co daje dodatkowe 2-3 tys. zł do budżetu.

Pozostałe koszty wesela 2023

Koszt dekoracji i kwiatów w tym roku to średnio od 2-5 tys. zł lub – jeśli chcemy bardziej bogatą aranżację musimy liczyć się z kosztami od 7-10 tys. zł. Makijaż i fryzura ślubna to kwota od 500 do 1000 zł. Natomiast za samą ceremonię ślubną zapłacimy od 600 do 1000 zł.

Ile łącznie kosztuje wesele w 2023 roku na 100 osób?

Do całkowitego kosztu musimy jeszcze dodać inne wydatki. Jest to na przykład alkohol, który nie jest tani, a trzeba się w niego wyposażyć (chyba, że planujemy wesele bezalkoholowe). Są to również słodkie przekąski, których możemy nie otrzymać w ramach wynajętej usługi i musimy zaopatrzyć się w nie na własną rękę - w cukierni. Wiele osób decyduje się również na inne, dodatkowe atrakcje, takie jak np. fotobudka. 

Jaki będzie zatem finalny koszt wesela w tym roku? Przyjmijmy, że organizujemy wydarzenie na 100 osób. Jak podaje bankier.pl - zdaniem ekspertki, Katarzyny Karpińskiej w 2023 na wesele w większym mieście musimy przeznaczyć minimum 60-70 tys. zł. Jak wynika z naszych obliczeń - jeśli pójdziemy "po kosztach" zmieścimy się również w 50 000 zł (najskromniejsze wesele lub w mniejszym mieście) Jeśli chcemy jednak wyprawić wesele trochę bardziej okazałe powinniśmy przygotować minimum 80 000 - 90 000 zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE