Bydgoszczanie w końcu będa mogli pójść nocą do dentysty. Całodobowa poradnia ma powstać przy ul. Przemysłowej

i

Autor: UM Bydgoszcz

inwestycje

Bydgoszczanie w końcu będą mogli pójść nocą do dentysty. Całodobowa poradnia ma powstać przy ul. Przemysłowej

2024-02-28 14:56

Ale całodobowa poradnia stomatologiczna dostępna dla bydgoszczan to tylko część większego projektu. Może stać się faktem, bo miasto przekaże budynek przy ul. Przemysłowej na rzecz powstania Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Collegium Medicum UMK.

Z powodu braku w Bydgoszczy gabinetu świadczącego doraźną pomoc stomatologiczną nocami i całodobowo w soboty, niedziele i w święta mieszkańcy cierpią od lat. Aktualnie jeździć trzeba nocą z bólem do Dobrcza, Włocławka lub Torunia. Wiadomość o tym, że jest szansa, by w mieście powstał całodobowy gabinet, cieszy. Długa jednak do tego droga. Jak na razie władze Bydgoszczy zdecydowały o przekazaniu zaniedbanego dziś budynku przy ul. Przemysłowej na rzecz powstania Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Collegium Medicum UMK. Powstanie nowa jednostka badawczo-naukowa i będzie prowadzić działalność leczniczą na rzecz mieszkańców miasta i regionu.

- Prężnie działające uczelnie to jedna z podstaw rozwoju każdego miasta – podkreśla Rafał Bruski, prezydent miasta. – Dlatego ściśle współpracujemy z rektorami tych jednostek, by mogły tworzyć atrakcyjne kierunki i kształcić bydgoszczan oraz mieszkańców całego regionu. Wymaga to często odpowiedniej bazy lokalowej. Liczę, że udostępniony obiekt przy ul. Przemysłowej przejdzie wkrótce kompleksową modernizację i będzie służył również pacjentom. Tym bardziej, że w strukturach nowej jednostki naukowo-badawczej planowane jest funkcjonowanie całodobowej poradni stomatologiczne - dodaje.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że planowane zagospodarowanie budynku pozwoli na stworzenie nowoczesnego zaplecza dydaktycznego z ogólnodostępnymi salami wykładowymi oraz centrum symulacji stomatologicznej.

W Bydgoszczy powstanie Centrum Stomatologii. Będzie gabinet całodobowy!

Przy ul. Przemysłowej powstanie aż 7 jednostek klinicznych:

  • Klinika Stomatologii Dziecięcej,
  • Klinika Peridontologii,
  • Klinika Ortodoncji,
  • Klinika Chirurgii Stomatologicznej,
  • Klinika Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,
  • Klinika Protetyki Stomatologicznej,
  • Klinika Radiologii Stomatologicznej.

Każda z tych jednostek będzie dysponować nowoczesnymi salami klinicznymi wyposażonymi w niezbędny sprzęt do prowadzenia działalności dydaktyczno-leczniczej oraz własnym zapleczem sal seminaryjnych, co pozwoli właściwie zaplanować proces dydaktyczny. Centrum Stomatologii będzie umożliwiało prowadzenie pełnej oferty szkolenia podyplomowego i specjalistycznego, na które to, jest ogromne zapotrzebowanie w regionie. Będzie jednostką lecznictwa stomatologicznego ambulatoryjnego działającą w ramach kontraktu z NFZ, oferującą profilaktykę, diagnostykę, leczenie i protetykę dla dzieci i dorosłych. Dodatkowo w Centrum Stomatologii powstanie całodobowa Poradnia Stomatologiczna dla mieszkańców miasta Bydgoszczy, która obecnie na terenie miasta nie istnieje. Zapotrzebowanie na tego typu pomoc jest bardzo duże.

O przekazaniu budynku zdecydują ostatecznie bydgoscy radni

Dwukondygnacyjny budynek przy ul. Przemysłowej 34 zostanie przekazany w formie darowizny. Został wzniesiony w latach 70. XX wieku jako obiekt administracyjny. W latach 90. został adaptowany dla potrzeb dydaktycznych i administracyjnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ostateczna decyzja dotycząca darowizny na rzecz CM UMK będzie uzależniona od zgody Rady Miasta.

Bydgoszczanie wskazali, gdzie w mieście randkuje się najlepiej. Poszliśmy śladem zakochanych