Bydgoskie Dni Projektowe coraz bliżej. Sprawdźcie, co nas czeka w Młynach Rothera

i

Autor: Bydgoskie Dni Projektowe

wydarzenie

Bydgoskie Dni Projektowe coraz bliżej. Sprawdźcie, co nas czeka w Młynach Rothera [PROGRAM]

2023-09-22 14:00

Bydgoskie Dni Projektowe rozpoczną się 6, a zakończą 8 października. Wiele dobrego znajdą na nich ludzie sztuki, kultury, techniki, uczniowie, profesjonaliści, twórcy, odbiorcy, mali i duzi, słowem: każdy. Sprawdźcie program wydarzenia!

Bydgoskie Dni Projektowe to wyczekiwane wydarzenie. Jego zapowiedź już od kilku tygodni widać na mieście. Wystarczy przyjrzeć się uważniej mijanym witrynom przy ul. Gdańskiej.

- Koniec września to czas intensywnych prac nad świętem dizajnu - zaznacza Adrianna Kwiatkowska z Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. - Na początku października spotkamy się w industrialnych wnętrzach Młynów Rothera, by dostrzec piękno polskiego projektowania podczas Bydgoskich Dni Projektowych. Już teraz zachęcamy do sprawdzenia, co ciekawego przygotowaliśmy i nastawienia się na moc pozytywnych wrażeń - dodaje. 

W programie są warsztaty ze specjalistami. Niektóre są bezpłatne, za udział w innych trzeba zapłacić. Szczegóły można sprawdzić na stronie wydarzenia.

Jednym z ciekawszych warsztatów będą te, które poprowadzi Małgorzata Minta. Opowie o designie ze smakiem. A organizatoryz zapowiadają je tak:

Smak to jeden z naszych najsilniejszych zmysłów. To on wiąże się z budowaniem wspomnień, ale też jest jedną z formą stanowienia naszej odrębności i indywidualności. Każdy z nas czuje podobne smaki nieco inaczej, każdy lubi inne. Ale rzadko pochylamy się nad tym zmysłem bardziej, niż mówiąc „to jest pyszne”. Podczas warsztatów wykażemy powiązanie smaków z innymi zmysłami, ale też wieź między smakiem, teksturami, kolorami.

W planach są jeszcze inne warsztaty

  • Beata Palikot-Borowska, Warsztaty kreatywne – projektowanie przez dotyk
  • Konrad Kulczyński, Malarstwo świetlne („light-painting”) w animacji poklatkowej
  • Olo Walicki, Sound design – jak zaprojektować atmosferę lub środowisko dźwiękowe

Wystawa w Młynach Rothera będzie czynna do końca stycznia 2024 r.

Ważnym punktem festiwalu jest wystawa pt. Oczarowanie. Przygotował ją Konrad Kulczyński. Jej otwarcie zaplanowano na 6 października, o godz. 13 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Wystawę stacjonarnie zwiedzać będzie można w Młynach Rothera aż do końca stycznia przyszłego roku.

- Kuratorska wystawa Konrada Kulczyńskiego odnosi się do twórczości Wiesława Krysiaka, bydgoskiego artysty i projektanta szkła, który w swej twórczości wykorzystywał efekty świetlne i znał ich siłę oddziaływania na widzów. Prezentacja fizyczna eksponowana w przestrzeni Młynów twórczo rozwija wątki, które pojawiły się w projektach i realizacjach artysty, szczególnie zrealizowanych witraży oraz odnalezionych i nieznanych wcześniej projektów tego twórcy. Tytułowe Oczarowanie jest hasłem – klamrą, odnoszącą się do kwestii masowej wyobraźni, która na przestrzeni dziejów była sferą, na którą, między innymi, twórcy próbowali wpływać, projektując przedmioty użytkowe, dzieła sztuki, fotografię, filmy. Wyobrażenia ludzi kształtują często zaawansowane technologie wykorzystujące medium, jakim jest światło, które w ramach wydarzenia będzie przedmiotem eksploracji. Zjawisko wykorzystywania efektów powodujących zachwyt i uwodzących widzów zaobserwował i wykorzystuje filmowiec, a jednocześnie kurator w swojej wystawie odnosząc się pośrednio do oczarowania, jakie chciał osiągnąć Wiesław Krysiak, projektując i wykorzystując właściwości szkła - opisują organizatorzy.

Program wydarzenia obfituje także w spotkania z ekspertami, twórcami, artystami, ludźmi kultury i sztuki. Ich rozkład można znaleźć na stronie Bydgoskich Dni Projektowych.

Strefa dla dzieci w ramach Bydgoskich Dni Projektowych

Bardzo dużym powodzeniem będą się cieszyć atrakcje dla dzieci. Są zaplanowane na 7 i 8 października, potrwają każdego dnia od godz. 12 do 20. Odbędą się pod hasłem: Zabawcie się w młodych projektantów!

- W Kuchni projektowej 2D ugotujemy nie obiad, a projekt! Połączymy kolory, kształty, formy i materiały ze sobą, żeby stworzyć idealny wzór. Modelarnia 3D z waszą pomocą stanie się przestronną i ciekawą bajkową przestrzenią – idealną do kreatywnego spędzania czasu! Dzięki przygotowanym szablonom stworzymy wspólnie model przestrzeni. Do Majstrowni prototypów zaprosimy też dorosłych, do wspólnej kreatywnej pracy w grupach – będą na Was czekały pudła z gadżetami do wspólnego eksperymentowania! W tej strefie będą również prowadzone zabawy dla całych rodzin, takie jak gra planszowa, koło fortuny, wielkie kręgle. Oczywiście nie zabraknie też Gier planszowych; to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną. Integrują, uczą planowania, a co najważniejsze – pokazują, że, aby wygrać, należy postępować fair. Poznamy najpopularniejsze rodzaje gier, takie jak memory czy kółko i krzyżyk, a także podstawowe zasady ich projektowania i tworzenia. W trakcie warsztatów stworzycie własne gry w oparciu o wasze pomysły! Pomyślimy nad zasadami, przeszkodami i nagrodami. Zastanowimy się, jak mogą wyglądać plansze i pionki, a także zaprojektujemy opakowanie - zachęcają organizatorzy.

Coraz więcej osób korzysta z punktu pomocy uchodźcom w Bydgoszczy