Bydgoska biblioteka kończy 120 lat. Zaczęło się od pruskich zbiorów

i

Autor: R. Sawicki/UM Bydgoszcz

historia

Bydgoska biblioteka kończy 120 lat. Zaczęło się od pruskich zbiorów

2023-10-05 15:04

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Władysława Bełzy świętuje 120-lecie istnienia. A zaczęło się od pruskich zbiorów udostępnianych w budynku, który dziś już nie istnieje.

  • W 1903 roku w nieistniejącym obecnie budynku u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Jagiellońskiej udostępniane były zbiory pruskie, a także kolekcje historyka Fryderyka Raumera i redaktora Henryka Kruse. To był zalążek bydgoskiej biblioteki.
  • Pierwsi dyrektorzy Georg Minde-Pouet i Martin Bollert stworzyli podstawy. Placówka zaczęła się prężnie rozwijać po powrocie Bydgoszczy do macierzy.
  • We wrześniu 1920 r. Witold Bełca, pierwszy polski dyrektor biblioteki miejskiej rozpoczął pracę nad zmianą charakteru książnicy. Spolonizował, powiększył księgozbiór i utworzył prawdziwe centrum życia kulturalnego miasta. Pozyskał cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich oraz zbiór kilku tysięcy dokumentów królewskich, dekretów, przywilejów. Rękopis Roty przekazał bibliotece autor muzyki do pieśni Feliks Nowowiejski
  • W czasie II wojny św. biblioteka straciła ok. 20 proc. swoich zbiorów. Po jej zakończeniu na kilka lat znowu na jej czele stanął obecny patron placówki Witold Bełza. To wtedy szybko rozwijała się sieć filii miejskich. Dziś mamy ich 25.
  • W 1968 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zyskała status naukowy.

Biblioteka Bernardyńska w Bydgoszczy. Co tam się znajduje?

Perłą placówki jest Biblioteka Bernardyńska. Jest tam 1555 dzieł, w tym inkanabuły, czyli druki wydane do 1500 roku. Najstarszymi są Homilie św. Jana Chryzosoma z 1466 r. Unikatem na skalę światową jest natomiast ulotka dominikanina Hieronima Savonaroli pt. Regulae quae ad omnes religiosos pertinent (Reguła dla wszystkich zakonników), wydana we Florencji w 1489 r. W zbiorach jest też w rękopis dokumentu króla Władysława Łokietka z 1322 roku – należy on do kolekcji Dokumentów Królewskich przekazanych Bibliotece Miejskiej w 1937 roku przez poznańskiego prawnika – Kazimierza Kierskiego.

Specjalna wystawa na 100-lecie introligatorni

W tym roku obchodzimy też 100-lecie założenia Introligatorni. Z tej okazji odbędzie się specjalna wystawa między 3 a 20 października. Będzie można zobaczyćm.in. narzędzia stosowane tu dawniej. 

Jesienny Kiermasz Ogrodniczy 2023. Tłumy przy bydgoskim "Torbydzie"