ZIOŁA

Botanicy i pszczelarze ostrzegają przed tą rośliną. Zielarze mówią, że ratuje zdrowie. Mamy przepisy

2023-10-17 14:44

Właśnie zaczyna kwitnąć. W oczy rzucają się całe połacie wysokich nawet na ponad 1,5 m, efektownych żółtych roślin. To nawłoć kanadyjska i późna, gatunki inwazyjne, które negatywnie wpływają na przyrodę i naszą rodzimą nawłoć pospolitą. Zielarze przekonują jednak, że w każdej postaci kwiaty są cenne dla zdrowia. Zanim więc pozbędziemy się niechcianej rośliny, zróbmy z niej pożytek.

Pracownicy Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego ostrzegają, że nawłocie kanadyjska i późna to niebezpieczne gatunki inwazyjne o bardzo negatywnym wpływie na przyrodę. Chodzi o to, że zmieniają właściwości gleby, zmniejszają bogactwo gatunkowe roślin, owadów i ptaków. Eksperci podkreślają też, że zagrożeniem jest zdolność nawłoci kanadyjskiej do krzyżowania się z naszą rodzimą nawłocią pospolitą.

Gdzie rośnie nawłoć kanadyjska?

Nawłoć kanadyjska nie potrzebuje specjalnych warunków do wzrostu. Da sobie radę na glinie, próchnicy, w wilgotnych, średnio nasłonecznionych miejscach. Szybko się rozrasta i osiąga imponujące rozmiary (ok. 1,5 m wysokości), uniemożliwiając wzrost innym roślinom. Ten gatunek pochodzi z Ameryki Północnej. Trafił na nasz kontynent w XIX wieku. W naszym kraju można ją spotkać m.in. na zanieczyszczonych terenach - na starych śmietniskach, na poboczach dróg, na gęsto zaludnionych osiedlach. Stopniowo przejmuje we władanie łąki, stare sady czy nawet plantacje innych roślin.

  • Nawłoć to bylina wieloletnia.
  • Kwitnie na żółto od późnego lata do późnej jesieni.

Jak nawłoć wpływa na nasze zdrowie? Na co pomaga nawłoć?

Szeroko zbadane są właściwości lecznicze rodzimej nawłoci pospolitej, ale kanadyjska także jest bogata w związki, korzystnie wpływające na nasz organizm. Jeśli taka rośnie już w naszej okolicy czy wręcz w naszym ogrodzie, można zrobić z nich użytek (uwaga, nawłoć kanadyjska może uczulać - wywoływać katar sienny).

Jakie właściwości zdrowotne ma nawłoć?

  • Napary i herbatki z kwiatostanów nawłoci świetnie działają na schorzenia nerek i układu moczowego, a zewnętrznie na trudno gorące się rany, nieżyty jamy ustnej, gardła, bo nawłoć ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, moczopędne, przeciwbólowe, jak również przeciwskurczowe.
  • Preparaty z nawłoci sprawdzą się w leczeniu kamienicy nerkowej, zapaleniu pęcherza, krwiomoczu, zaburzonej pracy jelit, ostrym zapaleniu nerek, dnie moczanowej, ale także przy przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa, przy zakażeniach grzybiczych i innych chorobach skóry (tu przydatna będzie maść, ale i okład z przygotowany z naparu).
  • Systematyczne spożywanie nawłoci (naparu lub syropu) reguluje pracę serca i układu krążenia, uspokaja.

W opisach pod zdjęciami w naszej galerii podajemy dokładne, proste i sprawdzone przepisy na napar, nalewkę, maść i syrop z kwiatów nawłoci.

Woda Bydgoska 2023