pierwsze mieszkanie

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Banki gotowe na udzielanie kredytu 2 proc.! Szczegóły programu Pierwsze Mieszkanie

2023-06-25 17:03

Ustawa, której jednym z głównych założeń jest bezpieczny kredyt 2 proc. została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. To, że „pierwsze mieszkanie” wystartuje – jest już pewne. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca. Wprowadzenie bezpiecznego kredytu od 3 lipca zadeklarowały natomiast już cztery banki. Jak poinformowano - obecnie BGK przygotowuje dla nich system informatyczny. Szczegóły poniżej.

W poniedziałek, 5 czerwca zakończono uzgodnienia z bankami nad kształtem umowy współpracy dotyczącej bezpiecznego kredytu 2 proc. Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę we wtorek, 6 czerwca. Jednym z filarów programu jest wyżej wspomniany bezpieczny kredyt 2 proc.

Przypomnijmy, że projekt wprowadzony zostanie od 1 lipca 2023 roku, a zainteresowani będą mogli ubiegać się o bezpieczny kredyt. Zgodnie z zapowiedzią program ma ruszyć nie później niż w trzecim kwartale bieżącego roku.

Kredyt uzyskać będą mogły osoby do 45 roku życia, które:

  • nie mają i nie posiadały własnego mieszkania lub domku jednorodzinnego
  • nie mają i nie posiadały spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

W przypadku, gdy o bezpieczny kredyt ubiegają się małżonkowie lub rodzice dziecka (wspólnego!) warunki te spełnić musi tylko jedno z małżonków/partnerów, o czym już szerzej informowaliśmy.

Cztery banki będą udzielały bezpiecznego kredytu 2 proc.

Po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw na stronie BGK zostanie utworzona zakładka programu. Tam będą na bieżąco zamieszczane informacje o podpisaniu umów z bankami kredytującymi.

Na chwilę obecną cztery banki zadeklarowały gotowość obsługi produktu od poniedziałku 3 lipca br. Podstawą prawną do zawierania przez BGK umów z bankami kredytującymi jest ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z ustawą, do 30 listopada tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego ma opracować system informatyczny, w którym banki będą raportować dopłaty do rat udzielonych "kredytów 2 proc.".

Ile wynosi bezpieczny kredyt 2 procent?

Oto najważniejsze pytanie – ile wynosi bezpieczny kredyt 2%? Otóż, maksymalna wysokość kredytu, jaką możemy otrzymać uzależniona jest od dwóch czynników:

  • w przypadku osoby przed 45 rokiem życia możemy otrzymać 500 tys. zł.
  • W przypadku małżonków lub partnerów z dzieckiem kwota ta wyniesie 600 tys. zł.

Dopłata w ramach programu będzie przysługiwała przez 10 lat.

W projekcie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania! Starać można się o kredyt na mieszkanie zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dodatkowo, oprócz zakupu lokum środki przeznaczyć można będzie na budowę domu. Dopłaty obejmą wydatki poniesione z związku z kupnem gruntu, budowy, a także wykończeniem budynku.

Marsz dla 8-letniego Kamilka. Mieszkańcy Częstochowy wyszli na ulicę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE