Aż dwie nowy wystawy zobaczymy w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Pamiętacie holowniki jako statki wycieczkowe?

i

Autor: Muzeum Kanału Bydgoskiego

wystawy

Aż dwie nowe wystawy zobaczymy w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Pamiętacie holowniki jako statki wycieczkowe?

2023-11-30 15:01

W czwartek, 30 listopada zaroi się od ciekawych fotografii w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Na jednej wystawie zobaczymy to, co teraz: symbiozę przyrody i techniki, na drugiej to, co dawniej: bydgoszczan i turystów w czasie wycieczkowych rejsów.

30 listopada w Muzeum Kanału Bydgoskiego przy ul. Staroszkolnej 10 odbędzie się otwarcie dwóch ciekawych wystaw.

Pierwsza to ekspozycja pokonkursowa - wystawa w ramach pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym „Bydgoski obszar wodny symbioza przyrody i techniki w obiektywie”. Autorką zwycięskich fotografii jest Justyna Szelągowska.

Druga wystawa będzie poświęcona „Bydgoskim statkom – holownikom w rejsie wycieczkowym”. Zobaczymy unikatowe, stare zdjęcia jednostek, które pływały po bydgoskich drogach wodnych. Ożyją więc wspomnienia pokoleń bydgoszczan, a może uda się wypatrzeć na fotografiach znajome twarze.

- Niezapomniane wycieczki Brdą i Kanałem Bydgoskim na stałe wpisały się we wspomnienia mieszkańców Bydgoszczy oraz turystów odwiedzających nasze miasto - przypominaja organizatorzy wystawy. - Wycieczki widoczne są na fotografiach i pocztówkach przedstawiających Bydgoszcz na początku XX wieku, widzimy na nich wielość statków wycieczkowych, które najczęściej oczekują na nabrzeżu Brdy na kolejny rejs. Szczególną popularność wycieczki i rejsy zyskały w XX - leciu międzywojennym. Wypływano najczęściej z przystani Lloyda Bydgoskiego, przy dzisiejszej Poczcie Głównej w stronę Kanału Bydgoskiego lub Brdyujścia, na Tor Regatowy, ale również na dłuższe rejsy połączone ze zwiedzaniem do Torunia czy Chełmna. Jednostki, które zostały uwiecznione na fotografiach najczęściej w dni robocze służyły jako zwykłe holowniki, a w weekendy i święta, przystrajane, gościły pasażerów na swoich pokładach. Na bardzo wielu fotografiach widoczny jest holownik Konrad i Wisła. Przed II wojną światową równie często zauważyć można Neptuna i Delfina, które z gracją poruszały się po bydgoskich wodach. Statki nie porażały swoich gości luksusami, ale na trwałe wpisały się w weekendowe plany bydgoszczan - dodają.

  • Początek wernisażu 30 listopada o godz. 17.
  • Wstęp bezpłatny.
  • Godziny otwarcia muzeum: poniedziałek – zamknięte, wtorek – piątek 10:00 – 18:00,sobota – niedziela 12:00 – 16:00
Zimna kąpiel bydgoskich morsów