Znak drogowy

i

Autor: Dawid Olszewski

Bydgoszcz

Auta blokujące tramwaje to prawdziwa plaga! Pomóc mają żółte tablice

2024-04-25 14:47

Żółte tablice przynoszą efekty. Na ulicy Chodkiewicza pojawiły się komunikaty, które ostrzegają kierowców, by parkowali z dala od tramwajów. Po miesiącu liczba interwencji związanych z autami, które blokują przejazd, spadła o połowę. Mieszkańcy przyznają, że kierowcy, którzy blokują tramwaje, to prawdziwa plaga.

Mniej interwencji związanych z blokowaniem tramwajów

Nie blokuj tramwaju – Parkuj prawidłowo. Takie tablice pojawiły się niedawno na ulicy Chodkiewicza w Bydgoszczy. Mają ostrzegać kierowców przed nieprawidłowym parkowaniem i blokowaniem tramwaju. To właśnie w tej części miasta jest z tym największy problem.

- Ponad miesiąc temu rozwiesiliśmy żółte tablice z prośbą, by kierowcy odpowiedzialnie parkowali swoje pojazdy na ulicy Chodkiewicza i mamy pierwsze efekty. O połowę spadła liczba tych źle zaparkowanych pojazdów w porównaniu do poprzednich miesięcy - przyznaje Tomasz Okoński, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Okoliczni mieszkańcy przyznają, że blokowanie tramwaju to standard. Mówią, że zdarza się co najmniej raz dziennie, a żółte tablice to dobry pomysł.

- Raz dziennie na pewno ktoś blokuje tramwaj. Jak ktoś je śniadanie w piekarni, to wyskoczy i przesunie auto, ale czasami przyjeżdża policja i jest przykro, bo kierowca musi zapłacić mandat - mówi mieszkanka ul. Chodkiewicza. - Te znaki są tu od niedawna. Ludzie są tak zabiegani, że nawet na znaki nie patrzą. Może te znaki jednak coś pomogą – dodaje.

Blokowanie tramwaju może słono kosztować

Nieprawidłowe parkowanie w rejonie torowiska to nie tylko mandat, który może kosztować nawet 300 złotych. Jeśli auto uniemożliwia przejazd tramwaju, to zwykle trzeba go odholować, a to dodatkowy koszt - ponad 600 złotych w przypadku osobówki.

Tylko w zeszłym roku z ulicy Gdańskiej i Chodkiewicza strażnicy miejscy odholowali 85 pojazdów.

Wiosenny spacer po bydgoskim Ogrodzie Botanicznym UKW