Harcerze z Braniewa pomagają w czasie pandemii koronawirusa

2020-04-24 11:44
Harcerze
Autor: Chorągiew warmińsko-Mazurska ZHP

Harcerze i harcerki Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej od ponad miesiąca pełnią służbę w województwie warmińsko-mazurskim, pomagając w walce z pandemią koronawirusa. W Braniewie kadra Hufca ZHP Braniewo im. Mikołaja Kopernika wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Braniewie przygotowuje i rozwozi paczki żywnościowe dla potrzebujących. Wolontariusze wspierają seniorów w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy.

Chorągiew Warmińsko-Mazurska ZHP uruchomiła numer alarmowy, na który mogą zgłaszać się seniorzy oraz osoby niepełnosprawne i potrzebujące. Pozostając w stałym kontakcie z placówkami opieki społecznej na terenie województwa, harcerki i harcerze niosą pomoc tam, gdzie zajdzie taka potrzeba. Pomiędzy pracą zdalną, lekcjami, zbiórkami oraz służbą – szyją maseczki.

Komenda chorągwi koordynuje działania wolontariuszy, pozyskuje środki ostrożności, szkoli oraz przygotowuje do bezpiecznej służby. Uruchomiono również wsparcie psychologiczne dla członków chorągwi z pomocą jednej z instruktorek, która na co dzień pracuje jako psycholog. Ponadto z inicjatywy władz chorągwi, powstał pomysł na akcję „Harcerskie czytanki”, w ramach której instruktorki i instruktorzy codziennie o stałej porze czytają na żywo książkę Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”. Wszystko po to, by zapewnić rozrywkę przebywający w domach dzieciom.

W Braniewie kadra Hufca ZHP Braniewo im. Mikołaja Kopernika wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Braniewie przygotowuje i rozwozi paczki żywnościowe dla potrzebujących. Wolontariusze wspierają seniorów w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. Zaprzyjaźniony szkolny psycholog służy wsparciem psychologicznym dla członków hufca.
Szyte są maseczki. Zuchmistrzowie z przedszkolakami przygotowywali kartki świąteczne dla seniorów, którym potrzebna jest otucha i wsparcie. Na prośbę Urzędu Miasta, we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, harcerscy wolontariusze w ramach Braniewskiej Poczty Maseczkowej dystrybuowali wielorazowe maseczki ochronne dla mieszkańców miasta.

Elbląg

Pełnoletni wolontariusze z Hufca ZHP Elbląg przyłączyli się do działań „Oddam obiad Elbląg”. Samodzielnie przygotowują ciepłe posiłki, które następnie rozwożą potrzebującym. Jednocześnie pomagają seniorom w robieniu zakupów czy realizacji recept. Szyte są również maseczki - przygotowano około 300 sztuk, które trafiły do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Orneta

Kadra Hufca ZHP Orneta w ramach pomocy w nauce prowadzi harcerskie korepetycje. Harcerze z Lidzbarka Warmińskiego pomagają lokalnej grupie Joannitów roznosić maseczki ochronne dla mieszkańców.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE