Podlasie

Zobacz najstarsze parafie w Podlaskiem. Niektóre pamiętają czasy średniowiecza!

2024-03-10 18:26

To jedne z najstarszych parafii w województwie podlaskim. Zajrzeliśmy do dawnej historii archidiecezji białostockiej. Które parafie na tych terenach należą do najstarszych? Niektóre założono jeszcze w XV wieku i pamiętają średniowieczne czasy Władysława II Jagiełły!

To najstarsze parafie w Podlaskiem. Pierwsze kościoły archidiecezji białostockiej

Tereny archidiecezji białostockiej znajdowały się kiedyś na pograniczu wpływów Polski, Rusi i Litwy. W przeszłości to do tych państw na przemian należały obszary Podlasia. W wyniku wojen, od połowy XIII w. osadnictwo na podlaskich ziemiach uległo zniszczeniu i tereny te porosły głównie puszczami.

Dopiero uspokojenie sytuacji politycznej w XIV wieku przyniosło stabilizację i powrót osadnictwa na dzisiejsze woj. podlaskie. Wraz z kolonizacją puszcz, w XV w. powstały tu pierwsze ośrodki duszpasterskie. Najstarsze parafie na terenach archidiecezji białostockiej pochodzą właśnie z początków XV wieku.

Najstarsza parafia w Białymstoku. Kiedy pojawił się pierwszy kościół w stolicy Podlasia?

Jak wyjaśnia ks. Tadeusz Krahel, nie jest znana dokładna data powstania parafii w Białymstoku.

"Prof. Józef Maroszek przypuszcza, że najstarszy kościół w Białymstoku mógł zostać zbudowany przed rokiem 1462 przez biskupa łuckiego Wacława Raczkę (Raczkowicza)" - wytłumaczono na stronie archidiecezji białostockiej. Według innych źródeł przyjmuje się, że parafia w Białymstoku powstała z kolei w przed 1547 r.

Która parafia jest zatem najstarsza w archidiecezji białostockiej? Odpowiedź znajdziecie w naszej galerii!

Odgadniesz, czy te miasta leżą w województwie podlaskim? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Luboń to miasto znajdujące się w województwie podlaskim?
Koniec finansowania kościoła?!