Z drewna robią cuda. Tak rzeźbiarze pracują w podlaskich lasach [ZDJĘCIA]

2020-08-18 11:45

Podobno drewno można wykorzystać na trzydzieści tysięcy różnych sposobów. Czyni to z niego materiał o największej funkcjonalności. O tym, jakie cuda potrafią wyrzeźbić z niego mistrzowie dłuta, przekonać się można w Nadleśnictwie Hajnówka.

Rzeźba xD we Wrocławiu

Na terenie Lasów Państwowych w Hajnówce już po raz 18. artyści rzeźbiarze stworzą z drewna prawdziwe dzieła sztuki. Tym razem, w okresie od 10 do 29 sierpnia 2020, robią to na świeżym powietrzu.

- Drewnianym kłodom artyści rzeźbiarze nadawać będą właściwą formę podążając szlakiem puszczańskiej fauny i flory - tłumaczy Agnieszka Laskowska-Ginszt z Nadleśnictwa Hajnówka. - Źródłem inspiracji ma być natura i otaczający świat. Twórcy ze swoją wrażliwością i umiejętnościami percepcyjnymi wypus,zczą spod dłut, siekier i młotków dzieła sztuki, które już wkrótce staną się atrakcją turystyczną puszczańskich nadleśnictw i Białowieskiego Parku Narodowego.

Warto dodać, że inny surowiec nie ma tylu zastosowań co drewno - od kuchni, poprzez sypialnię, miejsce pracy, na morzu, w powietrzu, na drodze no i oczywiście w rękach artystów i rzemieślników. Z drewna budowano domy, osady i umocnienia. Na drewnianych palach posadowiona jest cudowna Wenecja czy historyczne śródmieście Amsterdamu. 

Mógłbyś zostać strażakiem? Przekonaj się! Rozwiąż test

Pytanie 1 z 16
Do gaszenia palących się metali (sód, potas, magnez) użyjesz:

Plener Rzeźby narodził się w latach 60. XX wieku. Pierwsze plenery w powojennej Polsce organizowane były w Elblągu w 1965 r., ale już w roku następnym Hajnowskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego wzięło akcje plenerowe pod swoje skrzydła.

Historia plenerów ciągnęła się przez wiele lat. Niestety zawirowania polityczne spowodowały zastój. Po latach grupa zapaleńców z Hajnówki i Białegostoku reaktywowała hajnowskie spotkania rzeźbiarskie.

Co stworzą i jakie pomysły narodzą się w głowach i rękach naszych artystów? Przez najbliższe dni będziemy obserwować, jak z prostych kawałków drewna powstają niezwykłe dzieła.