Wysoka inflacja zbiera kolejne żniwo. Hotelom grozi zamknięcie?

i

Autor: pixabay.com Wysoka inflacja zbiera kolejne żniwo. Hotelom grozi zamknięcie?

Wysoka inflacja zbiera kolejne żniwo. Hotelom grozi zamknięcie?

2022-11-04 9:05

Wiele wskazuje na to, że świąteczne i noworoczne pobyty w hotelach będą droższe od 20 do 40 proc. To nie koniec złych wiadomości. Według „Rzeczpospolitej” część obiektów może całkowicie zamknąć się na zimę.

Inflacja uderza w hotele

"Rzeczpospolita" podaje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród hotelarzy na początku października przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Według tych danych aż 92 proc. hoteli i obiektów wypoczynkowych miało obłożenie na grudzień poniżej 30 proc.

Hotele zamknięte na zimę?

"Oznacza to, że Polacy, przynajmniej na razie, wstrzymują się z rezerwacjami na okres świąteczno-noworoczny" – mówi, cytowany przez "Rzeczpospolitą", sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński. "Mocno wierzymy, że sytuacja się polepszy, ale dzisiaj nie wygląda dobrze. Dochodzą do nas sygnały, że są obiekty, które podjęły decyzję o zamknięciu na czas zimy" - dodaje.

Ceny pobytów wzrosną

Jego zdaniem nie ulega wątpliwości, że w tym roku w hotelach będzie drożej niż rok temu. Dodaje, że cena za nocleg w zdecydowanej większości zależy od kosztów, jakie ponosi hotel, czyli w głównej mierze kosztów towarów i usług, żywności, wynagrodzeń, gazu i energii elektrycznej. "Wszyscy doświadczamy teraz dynamicznego wzrostu cen w każdym obszarze. Wyniki naszej ankiety są pod tym względem przerażające" – wskazuje.

Czy hotele na Podhalu zostaną wyprzedane przez pandemię koronawirusa?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]