Wezwania do wojska 2024. Wykonujesz ten zawód? Możesz wkrótce otrzymać list

2024-03-31 8:00

Wojsko w Polsce w 2024 r. planuje wielkie obowiązkowe ćwiczenia. Chodzi o wezwanie nawet 200 tys. rezerwistów, a pierwsze listy od Wojskowego Centrum Rekrutacji już zostały rozesłane po całej Polsce. Nie wszyscy jednak muszą się obawiać wezwania do wojska. Armia powoła ludzi z konkretnych zawodów i o specjalnych umiejętnościach. Listę najbardziej pożądanych znajdziesz w naszej galerii.

Ustawa o obronie ojczyzny jasno przedstawia różnice między aktywną służbą wojskową a służbę w rezerwie. Ta druga ma na celu zapewnienie właściwych potrzeb uzupełnienia Sił Zbrojnych i można ją podzielić na:

  • aktywną rezerwę,
  • pasywną rezerwę.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Uczeń czy poborowy? Polskie wojsko z danymi o sprawności fizycznej dzieci

Do pierwszej należą wszyscy, którzy wyrazili chęć i sami zgłosili się do aktywnej rezerwy (i nie ukończyły 55. roku życia). Do drugiej kategorii należą wszyscy pozostali. Oznacza to, że każdy dorosły mężczyzna, który przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej. Pojęcie to wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. I takich ludzi w Polsce są obecnie miliony.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 6 godzin na stawienie się do wojska albo trzy lata więzienia. Weszło nowe rozporządzenie MON

Listy z wezwaniem do wojska

Wielkie obowiązkowe ćwiczenia rezerwy w 2024 r. będą dotyczyły właśnie tej drugiej kategorii rezerwistów. Zgodnie z projektem rozporządzenia MON wezwania do wojska w tym roku ponownie otrzyma nawet 200 tys. Polaków. Według aktualnych informacji z polskiej armii w tym roku na ćwiczenia wojskowe wzywani będą głównie ci, którzy w przeszłości mieli z wojskiem kontakt nieco większy niż tylko kwalifikacja wojskowa. Będą jednak wyjątki. Na obowiązkowe ćwiczenia rezerwy będą zapraszani przedstawiciele zawodów najbardziej pożądanych przez wojsko. Ich listę znajdziesz w galerii poniżej.

Lista zawodów pożądanych przez wojsko

Wojsko w Przewodowie. Rakieta zabiła tu dwie osoby
Listen on Spreaker.