W Białymstoku otwarto Centrum Psychiatrii. Niedzielski: To fundamentalny krok

i

Autor: PAP/Artur Reszko W Białymstoku otwarto Centrum Psychiatrii. Niedzielski: To fundamentalny krok

W Białymstoku otwarto Centrum Psychiatrii. Niedzielski: To fundamentalny krok

2022-10-07 14:37

W piątek 7 października otwarto w Białymstoku Centrum Psychiatrii dla dzieci, młodzieży i dorosłych. - To fundamentalny krok w opiece nad dziećmi i młodzieżą w kraju – ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, który wziął udział w otwarciu tej placówki.

Centrum Psychiatrii w Białymstoku

W centrum tym działa m.in. pierwszy i jedyny w regionie całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, którego w Podlaskiem nie było od 11 lat, a region był jedynym w Polsce, w którym taki oddział nie funkcjonował. Do centrum przeniesiono także ze starego obiektu w Choroszczy oddział dla pacjentów dorosłych. Centrum będzie też bazą kształcenia specjalistów.

"Uważam, że jest to historyczna chwila, bo po ponad dekadzie braku dostępności leczenia dzieci mamy ośrodek nowoczesny (...) i nie tylko pod względem infrastruktury, ale również stanowiący bazę do tego, żeby (...) kształcić psychiatrów, specjalistyczną kadrę, której deficyty ciągle odczuwamy" – mówił minister Niedzielski przed otwarciem centrum w trakcie prezentacji tej inwestycji.

Koszt inwestycji

Budowa i wyposażenie Centrum Psychiatrii kosztowały ok. 40 mln zł. 22,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia, 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 – to środki przekazane przez marszałka województwa podlaskiego. Prawie 400 tys. zł łącznie przekazały Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku, przy których działa centrum.

Marszałek województwa Artur Kosicki podkreślił, że powstanie Centrum Psychiatrii to dobry przykład szerokiej współpracy. Dodał, że ma nadzieję, że centrum będzie jeszcze bardziej rozwijane.

Celem odbudowa kadry lekarzy w Podlaskiem

NFZ zakontraktował na razie w Centrum Psychiatrii 28 łóżek dla dzieci i młodzieży, docelowo ma być 36. Już przebywa tam 13 pacjentów. W części dla dorosłych jest już także hospitalizowanych 20 pacjentów.

"To jest początek drogi. Tak naprawdę celem naszym jest odbudowa kadry lekarzy psychiatrów. To nasza rola jako uniwersytetu, dlatego bardzo cieszymy się, że dostaliśmy taką szansę. Będziemy robili wszystko, aby było coraz więcej lekarzy psychiatrów dziecięcych" – mówił rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Adam Krętowski.

Dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński poinformował, że w 2022 r. fundusz przekaże na leczenie dzieci i młodzieży 1,9 mln zł – w 2023 r. ma to być kolejne 8 mln zł. 1,7 mln zł w 2022 r. ma być przekazane na leczenie dorosłych, a w 2023 r. 7 mln zł.

Minister Niedzielski przypomniał, że całodobowy oddział psychiatryczny to element w całej realizowanej reformie opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W otwartym centrum oprócz oddziału całodobowego (III, najwyższy poziom referencyjny) jest także ośrodek drugiego stopnia w tym systemie.

„Zawsze będziesz winna” – najnowszy thriller psychologiczny Anny Rozenberg odbiera dech!