Dodatkowe środki trafią do samorządów na obniżenie kosztów energii. Jaka to kwota?

2022-10-07 13:55
Dodatkowe środki trafią do samorządów na obniżenie kosztów energii. Jaka to kwota?
Autor: unsplash.com Dodatkowe środki trafią do samorządów na obniżenie kosztów energii. Jaka to kwota?

W ramach dodatkowych rządowych środków na obniżenie kosztów energii do województwa podlaskiego trafią dodatkowe pieniądze- poinformował w piątek marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Mają one trafić do wszystkich samorządów. Ile dostanie Podlasie?

Dodatkowe pieniądze dla województwa podlaskiego

Nowelizacja ustawy o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego) przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Pieniądze te mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących.

"545 mln zł trafi do samorządów różnego szczebla w województwie podlaskim, z czego 33 mln zł do urzędu marszałkowskiego" - poinformował w piątek na konferencji prasowej marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Podkreślił, że środki trafią do wszystkich samorządów w regionie.

Powiedział, że pieniądze mogą być wydatkowane m.in. na bieżące wydatki, na inwestycje, na wydatki w obszarze efektywności energetycznej, mogą być też przekazane instytucjom prowadzonym przez jednostki samorządu.

Kosicki mówił, że rząd wspiera samorządy w także w ramach innych programów jak Polski Ład, Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy obecnie przekazane wsparcie. "To są historyczne środki, jakimi dysponujemy jako przedstawiciele polskich samorządów" - dodał.

Kiedy pieniądze trafią do samorządów?

Rafał Andruszkiewicz, również obecny na konferencji, przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla odbiorców indywidualnych. Dodał, że w związku z informacjami od samorządów o wzroście wydatków na energię, prowadzone są prace, by także zamrozić ceny energii dla samorządów. Z innych działań podejmowanych przez rząd wymienił też, że dodatek węglowy dla indywidualnych odbiorców czy tzw. tarcze antyinflacyjne. "To powoduje, że możemy myśleć z umiarkowanym optymizmem, jeśli chodzi o przetrwanie tej zimy" - dodał.

Senator PiS Mariusz Gromko przypomniał, że dodatkowe środki mają być przekazane samorządom w trzech transzach, pierwsza w bieżącym tygodniu, kolejna w listopadzie, a ostatnia w grudniu. Przekazał też, że do miasta Białystok trafi ponad 62 mln zł.

Filmowcy i prostytutki. Historia z Koprem
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE