Uważajcie na drogach! Mogą posypać się mandaty. 27 października ruszają akcje „Znicz” i „Hiena”

i

Autor: Jakub Sadkowski Uważajcie na drogach! Mogą posypać się mandaty. 27 października ruszają akcje „Znicz” i „Hiena”

Wszystkich Świętych

Uważajcie na drogach! Mogą posypać się mandaty. 27 października ruszają akcje „Znicz” i „Hiena”

2023-10-29 8:20

Tłok na drogach dojazdowych na cmentarze, łamanie przepisów ruchu drogowego, kradzieże kieszonkowe oraz nagrobne – z tym wszystkim możemy mieć do czynienia przy okazji Święta Zmarłych. W związku z tym 27 października w całej Polsce rozpoczynają się akcje "Znicz" i "Hiena". Strażnicy i policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem ludzi odwiedzających cmentarze. Tegoroczne działania prewencyjne potrwają do 5 listopada.

Święto Zmarłych to każdego roku czas tłoku na drogach dojazdowych do nekropolii, kradzieży, wandalizmu, czy ryzyka zagubienia się podczas wizyt cmentarnych. Dlatego właśnie w tym okresie tak ważna jest pomoc innych. Jak co roku w okolicach 1 listopada, strażnicy i policjanci będą patrolować cmentarze i okolice.

Akcja „Znicz” 2023 – od kiedy?

Akcje „Znicz” oraz „Hiena” ruszą w piątek 27 października. Funkcjonariusze biorący udział w działaniach "Znicz" będą monitorowali ruch pojazdów oraz informowali kierowców o możliwych objazdach i trasach dojazdowych do wyznaczonych parkingów. Kierowcy, którzy nie będą stosowali się do znaków drogowych, obowiązujących ograniczeń i poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, muszą się liczyć z mandatami.

Akcja „Hiena” 2023

Strażnicy w celu ograniczenia zagrożeń zalecają korzystanie z komunikacji miejskiej. Jeśli wybieramy samochód, to należy sprawdzić, gdzie wyznaczone zostały parkingi oraz uważać na zmiany w organizacji ruchu. Nie można zostawiać w aucie wartościowych przedmiotów, a na cmentarz zabierać tylko niezbędne dokumenty i potrzebną kwotę pieniędzy. Portfel trzymać w bezpiecznym miejscu.

W trakcie prac porządkowych należy uważać na pozostawione rzeczy, które mogłyby paść łupem złodziei - radzą strażnicy. Szczególną troską trzeba otoczyć dzieci i osoby starsze, zwłaszcza te, które cierpią na zaniki pamięci.

CZYTAJ TAKŻE: Zrobiliśmy spacer po białostockich nekropoliach. Sprawdź w jakim stanie są nagrobki historycznych postaci

Działania strażników miejskich będą obejmą również godziny nocne. W tym celu patrole będą wyposażone w noktowizory, które ułatwiają obserwację w ciemności. Ich przydatność potwierdzają doświadczenia funkcjonariuszy z poprzednich lat, gdy ujęto osoby kradnące wieńce na cmentarzu. Funkcjonariusze będą sprawdzać również legalność handlu w okolicach cmentarzy.

Akcja „Znicz” i „Hiena” 2023 – do kiedy?

Działania policji oraz straży miejskiej zakończą się 5 listopada.