Tusk obiecuje rekordowe pieniądze dla seniorów

i

Autor: PAP/Marcin Obara;pixabay.com Donald Tusk

Emerytura

Tyle pieniędzy mogą niebawem stracić emeryci! Jeśli ta obietnica nie zostanie spełniona nawet kilkaset zł miesięcznie

2024-03-05 16:10

Donald Tusk jeszcze w grudniu 2023 roku zapowiedział, że jego zamiarem jest wprowadzenie kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł. - Będziemy przestrzegali zasady roku podatkowego, więc na pewno w ciągu 100 dni to się nie zdarzy - przestrzegł jednak nowy premier. O ile zatem niższe będą w związku z tym emerytury w 2024 roku? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Waloryzacja emerytur niższa. Co to oznacza dla emerytów?
  2. Tyle pieniędzy w 2024 roku mogą stracić emeryci. Nawet kilkaset zł miesięcznie

Obecnie emerytury do 2500 zł brutto miesięcznie są zwolnione z poboru zaliczki na podatek dochodowy dzięki kwocie wolnej wynoszącej 30 tys. zł rocznie. Jedną z obietnic wyborczych Donalda Tuska było podniesienie tej kwoty do wysokości 60 tys. zł.

Z powodu braku czasu (w grudniu i do stycznia 2024 r.) zmiana ta nie została wprowadzona. Ma to związek między innymi z przedłużonym o dwa miesiące procesem oddawania władzy przez PiS.

Zatem jak brak wprowadzenia kwoty wolnej do 60 tys. zł wpłynie na wysokość świadczeń otrzymywanych przez emerytów?

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Waloryzacja emerytur niższa. Co to oznacza dla emerytów?

Waloryzacja emerytur w 2024 r. będzie prawdopodobnie niższa, niż to pierwotnie zakładano. Rząd Morawieckiego w projekcie budżetu wpisał dane o inflacji na poziomie 12,3 proc. w 2023 r. Najnowsza projekcja NBP zakłada natomiast inflację na poziomie 11,4 proc. Wskaźnik ten jest potrzebny do wyliczenia wysokości waloryzacji.

Z programu przedstawionego przez Platformę Obywatelską wynikało, że niektórzy emeryci będą mogli liczyć na drugą podwyżkę. Taki efekt przyniosłoby wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku.

Na rozwiązaniu skorzystaliby seniorzy ze świadczeniami wyższymi niż 2500 zł brutto. Z kolei dla osób, które od ZUS otrzymują mniej, nic by się nie zmieniło.

Tyle pieniędzy w 2024 roku mogą stracić emeryci. Nawet kilkaset zł miesięcznie

Maksymalna różnica przy zmianach wynosiłaby 300 zł na rękę miesięcznie, co daje 3600 zł w ciągu roku. Taką podwyżkę otrzymaliby seniorzy, których emerytura wynosiłaby w 2024 r. więcej niż 5000 brutto.

Różnicę w wysokości świadczeń odczuliby także emeryci, którzy w 2023 r. otrzymywali świadczenie wyższe niż 2300 zł brutto. Po waloryzacji świadczenia te byłby wyższe od 2500 zł brutto, zatem przekroczyłyby obecną wysokość kwoty wolnej od podatku.

Expose Donalda Tuska - fragmenty
Listen on Spreaker.