Trzynastki i czternastki dla emerytów od nowego rządu zaskoczą? Szykuje się rewolucja!

i

Autor: pexels.com Nowy rząd zapowiada rewolucję w świadczeniach. Emeryci mogą spodziewać się innej kwoty trzynastki i czternastki

Emerytura

Trzynastki i czternastki dla emerytów od nowego rządu zaskoczą? Szykuje się rewolucja!

2024-03-05 16:09

W grudniu 2023 r. podjęte zostały ważne decyzje odnośnie waloryzacji emerytur w 2024 r. oraz dodatkowych świadczeń takich, jak trzynasta czy czternasta emerytura. Te kwestie rozstrzygał już bowiem nowy rząd Donalda Tuska. Czy wypłaty zaskoczą emerytów? Zapowiadana jest możliwa rewolucja.

Spis treści:

  1. Waloryzacja emerytur według Morawieckiego. Ile miałaby wynieść 13. emerytura?
  2. Trzynastki i czternastki dla emerytów od nowego rządu zaskoczą? Szykuje się rewolucja!
  3. Emerytury bez podatku? Emeryci dostaną więcej pieniędzy?

Waloryzacja emerytur według Morawieckiego. Ile miałaby wynieść 13. emerytura?

Jak wyjaśnia "Fakt", rząd Morawieckiego w projekcie ustawy budżetowej na nadchodzący rok zakładał waloryzację świadczeń na poziomie 12,3 proc. Jednak 2024 rok może być ostatnim, w którym kwoty emerytury i renty będą rosły w dwucyfrowym tempie.

Wskaźnik waloryzacji zależy od inflacji i realnego wzrostu płac. Prognozy na przyszły rok pokazują, że tzw. inflacja emerycka ma wynieść 12,3 proc. Według tego wskaźnika minimalna emerytura wzrosłaby do poziomu 1783,82 zł brutto - wynika z wyliczeń "Faktu". Obecnie wynosi 1588,44 zł brutto. Tyle samo wyniosłaby zatem "trzynastka".

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Trzynastki i czternastki dla emerytów od nowego rządu zaskoczą? Szykuje się rewolucja!

To do nowego rządu będzie należał jednak obowiązek przedstawienia w Sejmie nowego projektu ustawy budżetowej.

Opozycyjna większość, która prawdopodobnie utworzy rząd, zgodnie zapewniała w kampanii, że programy socjalne wprowadzone przez PiS nie zostaną zlikwidowane.

Ale wypłaty mogą jednak zaskoczyć seniorów. Jaki jest tego powód? Donald Tusk zaproponował Polakom reformę podatkową. Co oznacza to w praktyce? Kluczowym czynnikiem jest obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku z 30 tys. do 60 tys. zł. Te zmiany znalazły się pośród najważniejszych konkretów, które KO chce zrealizować w ciągu pierwszych 100 dni nowego rządu.

Podwyżka kwoty wolnej od podatku zwalniałaby emerytów i rencistów ze świadczeniami do 5 tys. zł brutto z podatku dochodowego. W efekcie emeryci nie musieliby płacić podatku od "trzynastek", który obowiązuje obecnie - informuje dziennik.

Emerytury bez podatku? Emeryci dostaną więcej pieniędzy?

Wysokość świadczeń po wspomnianych wyżej zmianach pokazano na przykładzie emerytki, która otrzymuje 2 tys. zł brutto (czyli 1820 zł na rękę). Według prognozy starego rządu jej emerytura od marca przyszłego roku wzrośnie w wyniku waloryzacji do 2043,86 zł. W kwietniu otrzyma "trzynastkę" w wysokości 1441,28 zł netto.

Jednak jeśli już w marcu obowiązywać będzie zapowiadana kwota wolna od podatku, wtedy ta sama emerytka otrzyma świadczenie w wysokości 1623,28 zł - wylicza dalej "Fakt".

Minimalna "czternastka" wyniesie wtedy co najmniej 1783, 82 zł brutto i także będzie zwolniona z PIT. Jednak w tym przypadku obowiązują limity, przez które pełną kwotę dodatku otrzymują emeryci i renciści, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł.

Ile wiesz o obradach Okrągłego Stołu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Kiedy dokładnie odbyły się obrady Okrągłego Stołu?
Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]
Listen on Spreaker.