Budynki Białegostoku

To najdłuższy blok w Białymstoku. Czy znasz jego kultową nazwę? [ZDJĘCIA]

2024-03-10 18:25

Największy wieżowiec w Białymstoku znajduje się przy ul. Hallera na osiedlu Dziesięciny. Mieści się w nim ponad 200 mieszkań. To wręcz legendarne miejsce w jednej z największych dzielnic w Białymstoku i także najdłuższy blok w mieście. Przygotowaliśmy galerię zdjęć budynku. Wiecie jak nazywają go mieszkańcy? Odpowiedź w artykule poniżej.

Bloki z tzw. wielkiej płyty były charakterystyczne dla architektury PRL-u. Zaczęły się pojawiać w Polsce w latach 60. i przetrwały w miejskiej przestrzeni do dziś.

W Białymstoku, w odbudowującym się po wojnie mieście, powstawały całe osiedla bloków z wielkiej płyty. Między innymi: Piaski, Słoneczny Stok czy Dziesięciny

Największy blok w Białymstoku. To kultowy Manhattan

To właśnie na tym ostatnim znajduje się największy blok w Stolicy Podlasia. Pomimo wybudowania przed kilkudziesięciu laty, do dziś nadal dzierży ten tytuł.

Znajdujący się przy ul. Hallera 40 (dawniej ul Berlinga) budynek, może się poszczycić 264 mieszkaniami, w których żyje na co dzień około 800 osób. To więcej niż w niejednej podbiałostockiej miejscowości.

To także najdłuższy wieżowiec w Białymstoku. Mieszkańcy od lat mówią na niego Manhattan.

Najdłuższy wieżowiec w Białymstoku. To blok z wielkiej płyty

Blok kilka lat temu przeszedł remont. Betonowe zewnętrzne ściany, zastąpiono kolorowymi elewacjami.

Jednak, gdy stawiano bloki z wielkiej płyty, to szacowano, że mają służyć na następne 30-40 lat. Zatem data ważności tych budowli dawno wygasła, ale te ciągle sprawują posługę. Pytanie, jak długo?

W jakiej białostockiej dzielnicy znajduje się ta ulica? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy leży ul. Zbigniewa Herberta?
Eldorado między blokami! Na ten dom w Warszawie trudno nie zwrócić uwagi!