Białystok dawniej i dziś

Ten budynek w Fastach był jedną z największych fabryk w PRL. Dzisiaj popada w ruinę na obrzeżach Białegostoku

2024-04-27 14:15

Niegdyś była to największa fabryka w północno-wschodniej Polsce i trzecia co do wielkości fabryka włókiennicza w PRL-u. Teraz po niemal pół wieku działalności wielki budynek stoi opuszczony i straszy pustkami oraz echem swojej dawnej świetności. Jak wygląda obecnie jedno z najważniejszych miejsc pracy w dawnym Białymstoku? Przekonajcie się w naszej galerii!

Spis treści

  1. Fasty. Jedna z największych fabryk włókienniczych w PRL
  2. Fabryka w Fastach. Miasto w mieście i 50 lat historii Białegostoku
  3. Kiedyś jedna z największych fabryk w PRL. Dzisiaj wielki opuszczony budynek na obrzeżach Białegostoku

Fasty. Jedna z największych fabryk włókienniczych w PRL

Białostockie Zakłady Przemysłu Bawełnianego Fasty powstały w latach 1953-55. Były jednak rozbudowywane także w trakcie swojej działalności w latach 60. Ostatni obiekt oddano do użytku w 1969 r. i była to drukarnia.

W ten sposób powstało największe przedsiębiorstwo w powojennej historii Białegostoku. BZPB Fasty stanowiły motor napędowy całego miasta i wydajnie przyczyniły się do jego rozwoju w okresie PRL-u. Miasto w XX wieku słynęło z przemysłu włókienniczego, a białostocka fabryka była trzecią największą fabryką tego typu w kraju.

Fabryka w Fastach. Miasto w mieście i 50 lat historii Białegostoku

Fasty zajęły obszar dwóch hektarów hal fabrycznych. W nich mieściły się trzy przędzalnie, dwie tkalnie, wykańczalnia i farbiarnia. W latach 70. pracowało w nich nawet do 7 tys. osób.

Zakłady stanowiły wręcz swoiste miasto w mieście. Obiekt miał własną elektrownię, oczyszczalnię ścieków, rampę kolejową i lokomotywy, szkołę przyzakładową, sklepy, przychodnie czy schron. Przez niemal 50 lat działalności fabryki, zatrudnienie znalazło w niej ponad 30 tys. osób.

Kiedyś jedna z największych fabryk w PRL. Dzisiaj wielki opuszczony budynek na obrzeżach Białegostoku

Pod koniec lat 90. chylące się ku upadkowi zakłady z wielomilionowym długiem, przejęła grupa inwestorów. Połączono je ze spółkami włókienniczymi z Łodzi i Andrychowa. W części budynków działają obecnie inne przedsiębiorstwa, a część popada w ruinę. Obok jednego z nich znajduje się między innymi pole do gry w paintball.

Ślady przeszłości największej fabryki w regionie uwieczniliśmy na zdjęciach. Obejrzycie je w naszej galerii.

Kolejna stara fabryka zyska drugie życie. Perun przejdzie modernizację
Listen on Spreaker.