Te zmiany w przepisach wywołają trzęsienie ziemi u kierowców. Sprawdź, jak szybko stracisz prawo jazdy!

i

Autor: Podlaska Policja Te zmiany w przepisach wywołają trzęsienie ziemi u kierowców. Sprawdź, jak szybko stracisz prawo jazdy!

Prawo jazdy

Te zmiany w przepisach wywołają trzęsienie ziemi u kierowców. Sprawdź, jak szybko stracisz prawo jazdy!

2024-03-02 16:03

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że Unia Europejska od kilku lat myśli o zaostrzeniu przepisów ruchu drogowego, tak aby drogi w całej wspólnocie były bardziej bezpieczne. Teraz jednak poznaliśmy pierwsze szczegóły przygotowanego projektu “Wizja Zero”. Jeśli zostanie wprowadzony, prawo jazdy będzie można stracić błyskawicznie!

Dziennik “Fakt” opublikował pierwsze szczegóły dotyczące przygotowanego przez Unię Europejską projektu “Wizja Zero”. Ma on docelowo zaostrzyć przepisy ruchu drogowego, a przede wszystkim kary dla kierowców.

Zmiany dla kierowców w UE

Unia Europejska od lat szczegółowo monitoruje statystyki drogowe ze wszystkich państw członkowskich. W 2022 roku na drogach UE zginęło ponad 20 tys. osób, a większość ofiar to piesi, rowerzyści oraz użytkownicy hulajnóg i motocykli. KE informuje przy tym, że dwa na pięć śmiertelnych zderzeń ma miejsce z udziałem kierowcy w wieku poniżej 30 lat.

W związku z tym od tamtego czasu w UE trwają prace nad zaostrzeniem przepisów, tak aby na drogach w Europie było bezpieczniej. Czego zmiany mają dotyczyć?

Sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów ruchu drogowego?

Tak szybko stracisz prawo jazdy. Nowy projekt “Wizja Zero” Unii Europejskiej

Zaostrzenie przepisów ma spowodować zwiększenie bezpieczeństwa na drogach do 2050 roku. Jak czytamy docelowo w 2050 roku w statystykach policyjnych ma w ogóle nie być ofiar śmiertelnych na drogach. Jak UE chce tego dokonać? Przede wszystkim, uderzając w największe zagrożenie na drogach, jakim są młodzi i najstarsi kierowcy. 

Po wprowadzeniu “Wizji Zero” obecnie kierowca traci prawo jazdy na trzy miesiące, jeżeli w obszarze zabudowanym przekroczy prędkość o 50 km/h. UE proponuje w projekcie, aby za przekroczenie prędkości już o 30 km/h zabierać dokument.

Te osoby stracą prawo jazdy

Mało tego, Unia Europejska chce bezpośrednio uderzać w najstarszych kierowców. W jaki sposób? Kierowcy w wieku powyżej 70 lat mieliby co 5 lat poddawać się testom na zdolność prowadzenia pojazdu. W przypadku ich oblania otrzymywaliby zakaz wsiadania za kierownicę samochodów.

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?

Pytanie 1 z 10
BBI to tablica rejestracyjna mieszkańca powiatu:
Tak rowerzyści łamią przepisy. Policja pokazała nagrania z drona