Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat dla kierowców. Sprawdź, za co go dostaniesz

i

Autor: pixabay Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat dla kierowców. Sprawdź, za co go dostaniesz

Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat dla kierowców. Sprawdź, za co go dostaniesz

2020-06-07 11:07

MSWiA szykuje nowy mandat w Polsce dla kierowców. Ci, którzy nie utrzymują odpowiedniej higieny w aucie, mogą już niedługo liczyć się z karą finansową, a nawet grzywną wynoszącą do 30000 zł. Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Spis treści

  1. Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat w Polsce dla kierowców [10.06.2020]
  2. Mandat za brudny samochód. Kto zostanie ukarany?
  3. Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat dla kierowców - ile wyniesie?

Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat w Polsce dla kierowców [10.06.2020]

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szykuje w Polsce nowy mandat, który wkrótce ma znaleźć się w taryfikatorze kar, jakie może nałożyć policja. Mundurowi mogą ukarać kierowcę, który nie utrzymuje w samochodzie należytej czystości. Czy oznacza to, że zapłacimy, np. za nieumyte auto?

Będą mandaty za brudny samochód i brudną nieruchomość? Są też kary dla właścicieli psów

Jak podaje "Rzeczpospolita", chodzi o zmiany w art. 117 kw, który w paragrafie 2 przewiduje karę grzywny do 1500 zł lub naganę dla przewoźników, którzy obowiązani są do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

Zobacz także listę 12 najdziwniejszych rzeczy, za które możesz dostać mandat w Polsce.

Mandat za brudny samochód. Kto zostanie ukarany?

Czego dotyczy nowy mandat w Polsce? Mowa tutaj przede wszystkim o dezynfekcji miejsc dla pasażerów. MSWiA zastrzega, że przepis i nowa kwota odnosi się do przewoźników, w tym taksówkarzy, kierowców busów i innych osób zajmujących się przewozem osób. Jak pisze "Rz", ci pierwsi powinni zaopatrzyć się w: środek do dezynfekcji, maseczkę ochronną i rękawiczki, jeśli zdarzy się, że będą musieli opuścić samochód np. na stacji benzynowej.

Koronawirus a kontrola drogowa. Co może policjant w trakcie kontroli? Za co nas zatrzyma?

Nowe mandaty w Polsce. Dla właścicieli psów i przedsiębiorców też

To nie jedyna zmiana w taryfikatorze, jaką zamierza wprowadzić MSWiA. Są też pomysły na to, by pojawił się nowy mandat dla właścicieli psów, którzy nie zachowują środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (widełki kary to 50-250 zł), a także mandat za "naruszenie obowiązku utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości lub niestosowanie się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy" (100 zł).

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Stracił prawo jazdy, zyskał punkty i mandat! Kierowca Porsche zatrzymany
POSŁUCHAJ. O mandatach za wchodzenie na most mówi Paweł Klimek z tarnowskiej policji

Taryfikator mandatów 2020: Nowy mandat dla kierowców - ile wyniesie?

Wykroczenie, o którym mowa, zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł. Jeśli kierowca odmówi jego przyjęcia, wówczas policja ma prawo skierować wniosek do sanepidu. Ten może okazać się znacznie bardziej surowy, nakładając grzywnę w wysokości od 5000 do 30000 zł.

Koronawirus a kontrola drogowa. 10 przykazań: Prawnik radzi, czy przyjmować mandat

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o bezpieczeństwo w trakcie podróży powinni dbać zarówno pasażerowie, jak i przewoźnicy. Do tych pierwszych należy m.in. zdezynfekowanie rąk przed wejściem do samochodu czy autobusu, a także zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej - rękawiczki i maseczkę lub część garderoby zakrywającą usta i nos. Drudzy powinni jeździć w maseczce ochronnej, jeśli ich stanowiska pracy nie oddziela od przestrzeni pasażerskiej np. pleksa.

"Rzeczpospolita" przypomina, że wiele firm świadczących usługi przewozu wdrożyło obecnie specjalne procedury bezpieczeństwa. W razie konieczności przed kursem kierowcy np. pytają, czy ktoś nie ma gorączki. Mogą też zaproponować bezdotykowy pomiar temperatury. Starają się także proponować płatności bezgotówkowe, kartą lub aplikacją.