Jak się nie dać kontrolerowi? Sprawdź, czy znasz swoje prawa w autobusie!

i

Autor: UM Tychy Jak się nie dać kontrolerowi? Sprawdź, czy znasz swoje prawa w autobusie!

Jak się nie dać kontrolerowi? Sprawdź, czy znasz swoje prawa w autobusie! [QUIZ]

2023-08-18 7:45

Dzień dobry, bilet do kontroli! – to jedno zdanie potrafi nas przyprawić o równie szybkie bicie serca, jak w przypadku, gdy nagle padł nam Internet. Nawet, jeśli wcale nie jedziesz bez biletu! A co, jeśli jednak wsiadłeś na gapę i kontroler biletów (zwany niechlubnie "kanarem") postanowi np. zabrać Ci dowód lub zatrzymać w autobusie? Czy ma do tego prawo? Sprawdź, co może kontroler biletów na ESKA.PL Białystok.

Znasz to uczucie, kiedy pomimo posiadania ważnego biletu na przejazd komunikacją miejską, nagle kontroler blokuje kasowniki, wyciąga identyfikator, a Tobie serce zaczyna walić jak młot? Setki osób codziennie jeżdżą autobusami do pracy lub szkoły. Niestety wiele z nich nie posiada ważnego biletu. Co prawda w Białymstoku nie zawsze trafisz na kontrolę, ale – jak głoszą prawa Murphy'ego – jeśli zwykle nie jeździsz na  gapę, a raz wsiądziesz do autobusu bez biletu, to właśnie wtedy będzie w nim kontroler, czyli tzw. kanar.

Co wolno kontrolerom biletów w autobusie podczas kontroli? Czy mogą zabrać nam dowód? Nie pozwolić wysiąść na następnym przystanku? Sprawdź, czy znasz ich i swoje prawa oraz, czy działali zgodnie z nimi, jeśli miałeś nieprzyjemność na nich trafić, jadąc bez biletu.

Jak się nie dać kontrolerowi? Sprawdź, czy znasz swoje prawa w autobusie!

Pytanie 1 z 15
Której z danych NIE MUSI posiadać identyfikator kontrolera?
Białystok. Pościg za mercedesem. 37-latek nie zatrzymał się do kontroli

Co może kontroler biletów? Jakie ma prawa?

Od 1 marca 2020 roku w Białymstoku podrożały bilety za przejazd komunikacją miejską. Wzrosły także kary za przejazd bez biletu, a urząd miejski zapowiedział większą ilość kontroli w autobusach. Kontrolerzy biletów mają niewdzięczną rolę, stąd często określa się ich kanarami.

Skąd w ogóle wzięła się ta niechlubna nazwa? Otóż pochodzi z zamierzchłych czasów, gdy nosili oni jeszcze czapki z żółtymi (dla kobiet – kanarkowymi) otoczkami. Choć czasy te dawno minęły, to pogardliwa nazwa kontrolerów została, coraz mniej osób pamięta jej genezę.