Zatrudniasz i opłacasz księdza? ZUS zwróci Ci pieniądze. To nowa pomoc od rządu

2020-06-26 11:35
Tarcza Antykryzysowa 4.0. Zwolnienie z opłacania składek dla osób duchownych
Autor: pexels Tarcza Antykryzysowa 4.0. Zwolnienie z opłacania składek dla osób duchownych

Tarcza Antykryzysowa 4.0, wprowadziła zmiany w zakresie zwolnienia z opłacania składek dla osób duchownych. - Aby odzyskać opłacone składki za marzec, należy się pospieszyć i wystąpić o ich zwrot do końca czerwca - poinformowała nas Katarzyna Krupicka z podlaskiego ZUS.

Tarcza Antykryzysowa. Rząd przeznaczył 100 miliardów złotych na pomoc przedsiębiorcom w ramach Tarczy Antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa 4.0. Zwolnienie z opłacania składek dla osób duchownych

Tarcza Antykryzysowa 4.0. umożliwia wystąpienie z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za osoby duchowne:

  • przełożonym domu zakonnego,
  • przełożonym innej zwierzchniej instytucji diecezjalnej albo zakonnej, który jest płatnikiem składek.

Dodatek solidarnościowy. 20 mln zł od ZUS dla bezrobotnych. Jak dostać 1400 plus?

Zwolnienie ze składek dla takich osób obejmie nieopłacone należności z tytułu:

  1. składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe,
  2. dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,
  3. na ubezpieczenie zdrowotne należne z tytułu bycia duchownym za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. na podstawie złożonego wniosku RDZ.

Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek dla osób duchownych

Zwolnienie za marzec przysługuje także, gdy składki zostały już opłacone.

- Zwrot następuje na podstawie złożonego wniosku o symbolu EZS-P w formie elektronicznej ma portalu PUE ZUS lub RZS-P składanego w postaci papierowej pocztą lub osobiście w placówce ZUS, o ile na dzień jego rozpatrywania na koncie płatnika składek zostanie ustalona nadpłata - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. 

Tarcza Antykryzysowa 4.0. Wniosek o zwolnienie z opłacania składek dla osób duchownych

Jeżeli płatnik składek występuje o zwolnienie z obowiązku opłacania składek nie tylko za osoby duchowne, ale także za innych ubezpieczonych, to przy zwolnieniu w wysokości odpowiednio 100 proc. albo 50 proc. należnych składek za marzec, kwiecień i maj do liczby ubezpieczonych oprócz pracowników młodocianych nie wlicza się także osób duchownych.

Jednym z warunków zwolnienia z opłacania składek jest przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. Dokumenty te należy złożyć do ZUS nie później niż do 30 czerwca 2020 r.

- Pamiętajmy, że wniosek o zwolnienie z opłacania składek powinien być przekazany do ZUS najpóźniej 30 czerwca 2020 r i ten wniosek w odróżnieniu od wniosku o zwrot nienależnie opłaconych składek może być złożony tylko i wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na PUE ZUS- wyjaśnia rzeczniczka.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE