Takich przystanków jak w Białymstoku nie ma nikt. Są najlepsze w Polsce! [ZDJĘCIA]

2020-06-04 13:18

Czy natura i infrastruktura miejska mogą ze sobą idealnie współgrać. W Białymstoku tak. Zielone przystanki wygrały w plebiscycie Polska Architektura XXL 2019. Na początku czerwca władze miasta odebrały nagrodę. Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Miodobranie w miejskiej pasiece

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?

Podczas gali wręczenia nagród w 12. edycji plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 zielone przystanki w Białymstoku nagrodzono jako najlepszą inwestycję w przestrzeni publicznej. Ze względu na pandemię uroczystość została zorganizowana online. Białostockie zielone przystanki – nominowane w kategorii Polski Krajobraz 2019 „przestrzeń publiczna” – zostały docenione przez internautów. Uzyskały 1071 głosów.    

– Głosowanie internautów w plebiscycie Architektura XXL 2019 potwierdziło, że nasze białostockie zielone przystanki to bardzo dobry pomysł na zieleń w mieście – cieszył się zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Prawie 1100 osób doceniło naszą inicjatywę. Dziękuję za każdy oddany na nas głos.

Akcent ZOO. Jola zmarła po walce z chorobą. Niedźwiedzica była symbolem ogrodu

Gdzie są zielone przystanki w Białymstoku?

Pierwsze zielone przystanki w Białymstoku zamontowane zostały w ubiegłym roku. Dwie obsadzone roślinami wiaty autobusowe pojawiły się na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, trzecia z nich stanęła przy ulicy Pałacowej. O wyborze lokalizacji ostatniej wiaty zdecydowali mieszkańcy, którzy w drodze głosowania wyłonili preferowane miejsce.

Posłuchaj, co o nietypowym przystanku sądzą mieszkańcy

Zielone Przystanki w Białymstoku. Co zapewniają?

Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Roślinny dach przystanku obniża temperaturę i uprzyjemnia oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Zatrzymuje nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

Plebiscyt Polska Architektura XXL organizowany jest od 12 lat przez Grupę Sztuka Architektury.

Zielone przystanki w Białymstoku wygrały w swojej kategorii (Przestrzeń publiczna), uzyskując 1071 głosów internautów (27,1 procent całości). Zaraz za nimi uplasowały się Zielona ulica we Wrocławiu (919 głosów) i Park Dolina Wkry w Pomiechówku (720 głosów).