Ci Polacy nie widzą szans podwyższenie zarobków. Ta grupa najbardziej myśli o wyjeździe za granicę

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Ta grupa Polaków nie liczy już na godne zarobki. Ponad połowa chce wyjechać za granicę

2023-03-16 14:04

W środę 15 marca GUS podał, że inflacja w Polsce za luty 2023 była najwyższa od 26 lat. Już poprzedni rok był pod względem wzrostu cen bardzo trudny, a jedna grupa zawodowa na podwyżkach ucierpiała najmocniej. To właśnie ci Polacy nie widzą swojej przyszłości w kraju i zamierzają wyjechać za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.

Jak wynika z najnowszych badań SW Research raport „Migracje zarobkowe Polaków”, opublikowanego przez firmę Gi Group, w ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową drastycznie wzrosło i utrzymuje się na stałym poziomie. Wyjazdem z kraju interesuje się jedna grupa Polaków.

Młodzi ludzie najczęściej myślą o wyjeździe z Polski

Według raportu „Migracje zarobkowe Polaków” za poszukiwaniem chleba za granicę zamierza udać się 17 proc. badanych. Do bardzo wysoki wynik, jeśli porównamy go do rezultatów z grudnia 2020 r. (17,1 proc. badanych na tak), a szczególnie z marce 2018 r. (11,8 proc. badanych na tak).

Z raportu wynika również, że najliczniejszą grupę wśród rozważających możliwość wyjazdu stanowią osoby w wieku 25-44 lat (aż 50 proc. badanych), a aż 30 proc. to osoby przed 25. rokiem życia.

Mieszkańcy tych województw chcą wyjechać do pracy za granicę

Ciekawie wygląda również statystyka, skąd Polacy chcą wyjechać za granicę. Podobnie jak w 2022 r. ponad 70 proc. wszystkich myślących o wyjeździe stanowią mieszkańcy miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Z czego największy procent to mieszkańcy wsi (aż 41,5 proc. badanych) oraz miast poniżej 20 tys. (blisko 22 proc. badanych).

Zaskakująco prezentują się dane odnośnie tego, z których rejonów Polski najwięcej ludzi chce emigrować za pracą. Okazuje się, że wygrywa województwo mazowieckie.

Z tych województw Polacy chcą wyjechać z Polski za pracą:

  1. mazowieckie (19 proc. badanych).
  2. małopolskie, śląskie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie (17 proc. badanych)
  3. pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie (14 proc. badanych).
P. MULLER: INFLACJA ZACZNIE SPADAĆ, WIDZIMY CO DZIEJE SIĘ NA ŚWIECIE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE