Szczepionki dla lisów w województwie podlaskim będą zrzucane z samolotów

i

Autor: pixabay Szczepionki dla lisów w województwie podlaskim będą zrzucane z samolotów

Szczepionki w województwie podlaskim będą zrzucane z samolotów. Jest ważny komunikat

2021-04-21 11:01

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał ważny komunikat dla mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego. Chodzi o wyłożenie przynęt ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących. Szczepionki będą zrzucane z samolotów na terenie województwa podlaskiego.

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii opublikował informację dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących w akcji wiosennej 2021 roku. Poniżej publikujemy treść komunikatu:

Celem skutecznego zwalczania wścieklizny w kolejnej akcji szczepień zostaną wyłożone na terenie województwa podlaskiego przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie u lisów wolno żyjących – metodą zrzutów z samolotów – w planowanym terminie od 22 do 30 kwietnia 2021 r.:

Czytaj też: Rejestracja na SZCZEPIENIA dla WSZYSTKICH od 10 maja. Premier zdradził szczegóły

  • zrzucane przynęty mają kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm, grubości ok. 1,5 cm oraz zawierają wewnątrz zatopiony blister – plastikowy pojemnik z płynną szczepionką,
  • zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki itp. z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych,
  • prosimy nie dotykać i nie niszczyć przynęt – przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
  • szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących,
  • dla zachowania ostrożności w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe ewentualnie na uszkodzony naskórek człowieka należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza,
  • po wyłożeniu przynęt przez okres 2 tygodni należy ograniczyć przemieszczania się zwierząt domowych – trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu.

Dziękujemy za pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny.

Raport z anteny 20.04, godz.10