Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe pensje

2022-01-24 18:11
Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe płace
Autor: pixabay.com Strajk w dawnych białostockich „Uchwytach”. Pracownicy walczą o wyższe płace

Pracownicy dawnych białostockich zakładów „Uchwyty” rozpoczęli strajk rotacyjny, domagając się wyższych zarobków. Chodzi o spółki: Bison S.A., Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewni Białystok.

Związkowcy od wielu miesięcy negocjowali z szefami firmy kwestię wyższych wynagrodzeń. Domagali się po 600 złotych brutto podwyżki dla każdego pracownika. Według informacji „Polskiego Radia Białystok” nie osiągnięto porozumienia, fiaskiem zakończyły się również rozmowy z udziałem mediatora z listy Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Czytaj także: Groźny wypadek w Ogrodniczkach. 4-latek trafił do szpitala

W poniedziałek (24 stycznia) przedstawiciele zarządu wysłali do mediów oświadczenie. Przedsiębiorstwo twierdzi, przez pandemię COVID-19 zanotowało mniejsze przychody ze sprzedaży, a mimo to nie obniżyło pensji. Ponadto wprowadziło program dobrowolnych odejść, a w lipcu 2021 roku podwyżki: dla wszystkich 3,5 procent. W tym miesiącu natomiast było to natomiast już 6,5 procent.

Pracownicy firmy nie kryją jednak oburzenia:

- Podwyżki były, nie powiem, że nie - od 1. stycznia 6,5 procent - ale i tak podejrzewam, że 60, 70 a może nawet 80 procent pracowników produkcji nie osiągnęło średniej zakładowej – powiedział Polskiemu Radiu Białystok rzecznik komitetu strajkowego Marian Szydłowski.

Dawne „Uchwyty” to jedno z najstarszych przedsiębiorstw w Białymstoku. Obecnie w zakładach Bison S.A., Bison-Bial, Bison Nowe Technologie i Odlewni Białystok zatrudnionych jest ponad 400 osób.

Pogrzeb rapera Karola Pjusa Nowakowskiego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE