Spada liczba budowanych domów jednorodzinnych. Będzie tylko gorzej? Wszystko przez ten czynnik

i

Autor: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER Spada liczba budowanych domów jednorodzinnych. Będzie tylko gorzej? Wszystko przez ten czynnik

Rynek nieruchomości

Spada liczba budowanych domów jednorodzinnych. Będzie tylko gorzej? Wszystko przez ten czynnik

2024-02-28 7:38

2023 rok dla branży budownictwa domów jednorodzinnych był przełomowy. Nie chodzi tu jednak o rekordowe liczby wybudowanych obiektów, ale najgorszą sytuację od 17 lat! W Polsce załamało się budownictwo domów jednorodzinnych, a wywołał to jeden czynnik.

Spis treści

  1. Spadek wybudowanych domów jednorodzinnych w Polsce
  2. Branża budownictwa domów jednorodzinnych na zakręcie?
  3. Budowa domów rodzinnych w Polsce. Drobna nadzieja na poprawę sytuacji

Spadek wybudowanych domów jednorodzinnych w Polsce

2023 rok w branży budownictwa domów jednorodzinnych był fatalny. Jak podał portal wp.pl w ubiegłym roku inwestorzy w Polsce rozpoczęli budowę o 70 tys. mniej domów na własne potrzeby niż w 2022 roku. Jaki jest powód takiego załamania? Eksperci z rynku nieruchomości widzą dwie:

  • wzrost cen działek, 
  • postępujący wzrost cen materiałów.
Sonda
Czy ceny działek budowlanych w Polsce są za wysokie?

Branża budownictwa domów jednorodzinnych na zakręcie?

Otwarte pozostaje zatem pytanie: jak sytuacja może się rozwinąć w niedalekiej przyszłości? I tutaj eksperci widzą dwie drogi. Pierwsza to taka, że liczba rozpoczynanych budów domów jednorodzinnych będzie ciągle spadać. Główną przyczyną jest stale wysoka cena działek budowlanych, która nawet w obliczu niższej liczby chętnych na budowę nie będzie spadała. Poza tym w społeczeństwie widać wyraźny trend zwrócony ku mieszkaniom, a przeciwko budowaniu domów jednorodzinnych są osoby, które: 

  • odejście od pracy zdalnej w firmach, 
  • rosnące koszty budowy domów w 2022 r., 
  • zakręcone kurki z kredytami.

Budowa domów rodzinnych w Polsce. Drobna nadzieja na poprawę sytuacji

Jak czytamy na portalu money.pl są pewne czynniki, które mogą spowodować wzrost chętnych na budowę domów jednorodzinnych w Polsce. Najważniejszym jest prawo budowlane, które z roku na rok jest zmieniane na bardziej rygorystyczne, a co za tym idzie powodujące wzrost kosztów. Dlatego osoby marzące o domu mogą częściej podejmować decyzję o budowie. Druga kwestia to ceny działek budowlanych. Chociaż większość ekspertów nie zakłada, aby miały one jakoś drastycznie spadać, to na początku roku widać trend zniżkowy i pewną stabilizację w lutym. I właśnie to unormowanie cen ma przekonać klientów do decyzji o budowie domów jednorodzinnych.

Sonda
Czy ceny mieszkań w Polsce są za wysokie?
Nie chcą sprzedać domów pod budowę CPK. Strażacy wzniecali pożary w ich wsi