Rozpoczęły się badania archeologiczne na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku. Ile potrwają?

i

Autor: unsplash.com Rozpoczęły się badania archeologiczne na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku. Ile potrwają?

Rozpoczęły się badania archeologiczne na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich w Białymstoku. Ile potrwają?

2022-09-13 15:34

Rozpoczęły się badania archeologiczne na dziedzińcu paradnym zabytkowego Pałacu Branickich w Białymstoku - poinformowali we wtorek archeolodzy. To pierwsze badania w tym miejscu. Ile potrwają?

Badania w Pałacu Branickich w Białymstoku

W zabytkowym Pałacu Branickich mieści się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Rzecznik tej uczelni Marcin Tomkiel powiedział we wtorek, że badania są efektem porozumienia z dwoma innymi białostockimi uczelniami: Politechniką Białostocką oraz Uniwersytetem w Białymstoku.

Badania będą przeprowadzone na powierzchni 5 na 5 metrów, zdejmowana jest niej warstwa kostki brukowej (na co dzień to część parkingu), miejsce będzie przebadane. Specjalistyczne odwierty w glebie mają wykonać specjaliści z Politechniki Białostockiej, a badacze z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) będą się zajmować m.in. analizą dotyczącą roślinności historycznej - poinformował Tomkiel. Zaznaczył, że badania mają charakter sondażowy, będą kosztować ok. 20 tys. zł.

Najmniej przekształcona część miasta

Prace archeologiczne prowadzi zespół kierowany przez dr. hab. Macieja Karczewskiego z UwB.

"Prace to efekt porozumienia trzech uczelni na rzecz badań nad najstarszą historią w obrębie rezydencji Branickich" - powiedział we wtorek PAP Karczewski.

Podkreślił on, że Białystok, zwłaszcza w okresie powojennym, w wyniku rozbudowy, bez udziału archeologów "tak naprawdę stracił ogromną szansę na poznanie tej najstarszej przeszłości miasta".

Zauważył też, że otoczenie rezydencji Branickich - dziedziniec wstępny, dziedziniec paradny i ogrody - to jedna z najmniej przekształcona części miasta. Zasugerował, że obszar ten kryje "najbardziej obiecujące relikty archeologiczne".

Jak dodał, prace prowadzone dotychczas w ogrodach i na dziedzińcu wstępnym potwierdziły obecność człowieka od młodszej epoki kamienia przez praktycznie wszystkie okresy pradziejów, wczesne średniowiecze, późne średniowiecze i kolejne epoki.

Ile potrwają badania w Pałacu Branickich?

Prace w wytyczonym miejscu ruszyły we wtorek. Do popołudnia rozebrano nawierzchnię i wytyczono wykop. Karczewski przypomniał, że wcześniej na dziedzińcu przeprowadzono prace z wykorzystaniem georadaru, które pozwoliły stwierdzić różnicę gęstości gruntu, co może wskazywać na efekty działalności człowieka. "Ale co to jest, to mogą wskazać tylko badania" - dodał.

Prace potrwają dwa tygodnie. Karczewski powiedział, że zaplanowano też odwierty, które wykona Politechnika Białostocka.

Pałac Branickich – historia

Pałac i ogród Branickich w Białymstoku należy do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście i regionie. Początki kompleksu pałacowo-ogrodowego sięgają XVI w. Za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego w XVIII wieku miejsce osiągnęło największą świetność. Białystok miał wtedy jeden z najpiękniejszych ogrodów barokowych w Polsce, a nawet w Europie.

W otoczeniu pałacu wcześniej prowadzone były badania archeologiczne przede wszystkim w ogrodach; dziedziniec wstępny i ogrody zostały kilka lat temu zrewitalizowane.

Białystok. Na osiedlu znowu słychać krzyki. Wszystko z jednego powodu

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]