Rodzina żubrów w Narewce w woj. podlaskim

i

Autor: Gmina Narewka Rodzina żubrów w Narewce w woj. podlaskim

Rodzina żubrów paradowała ulicami. Jeden zrobił coś zaskakującego! [WIDEO]

2020-12-08 10:40

Narewka to podlaska wieś, na której terenie nie od dziś można spotkać żubra. Na widok trzech osobników paradujących ulicami natknął się przypadkowy kierowca. Jedno zwierzę swoim zachowaniem wyraźnie zaskoczyło obserwatorów.

Kopna Góra. Niedaleko Białegostoku powstaje zagroda pokazowa żubrów

Podlaskie. Rodzina żubrów przyłapana w Narewce

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Narewki, wsi w pow. hajnowskim, w której jeden z kierowców zauważył przekraczające ulicę żubry. Taki widok w miejscowości to jednak nie nowość. Żubry żyjące w Puszczy Białowieskiej często odwiedzają obszary zabudowane, z którymi zdążyły się oswoić. Można je spotkać zarówno nocą, jak i w biały dzień.

Safari na Podlasiu! Niesamowity widok na stado żubrów i… latający jeleń! [WIDEO]

- Kraina Żubra w tutejszej okolicy to nie wymysł ani przypadek - czytamy we wpisie Gminy Narewka na Facebooku. - Bądźcie czujni, ostrożni i... noga z gazu.

Autorką nagrania jest Monika Ciesnowska, która przesłała wideo władzom gminy. Internauci zauważyli, że jeden z żubrów zachował się nietypowo i... przepisowo, ponieważ przed przekroczeniem jezdni rozejrzał się w lewo i prawo.

Zresztą - zobaczcie sami!

Gdzie żyją żubry w Polsce i Europie?

Żubry zasiedlają lasy mieszane z podmokłymi polanami. W stanie dzikim pod koniec XX wieku i na początku XXI wieku występowały w Polsce, Litwie, Ukrainie, Rosji, Białorusi, Słowacji (Park Narodowy „Połoniny”) i Niemczech. W 1997 roku na świecie żyło 2925 żubrów (z czego w Polsce ok. 600–700 szt.). 

W Polsce prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego oraz Człopy w województwie zachodniopomorskim, a także w okolicy Trzcianki w województwie wielkopolskim.

Na połowę 2021 roku planowane jest wsiedlenie żubrów w Lasach Janowskich na Lubelszczyźnie

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE