Rocznica spalenia Wielkiej Synagogi. Na skwerze w Białymstoku stanęła rzeźba Żyda

2020-06-30 7:34 Paweł Jakubowski
rzeżba Żyda
Autor: Dawid Gromadzki /UM Białystok

W Białymstoku upamiętniono ofiary tragicznych wydarzeń z 1941 roku. W rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi wraz z setkami uwięzionych w niej Żydów, odsłonięto instalację artystyczną.

Władze miasta złożyły pod pomnikiem Wielkiej Synagogi wieńce i kwiaty. Przypada właśnie 79 rocznica  tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły w Białymstoku eksterminację ludności żydowskiej przez Niemców.  Na skwerze obok odsłonięto też instalację artystyczną – rzeźbę Żyda samotnie siedzącego na ławce.

– To niezwykle ważna data, która tak naprawdę symbolizuje początek końca pewnego okresu w życiu Białegostoku, w funkcjonowaniu tego miasta, gdy jego znaczną część tworzyła społeczność żydowska – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Wielka Synagoga, która znajdowała się w okolicach obecnej ulicy Suraskiej, została wzniesiona w latach 1909-1913. W okresie międzywojennym była najokazalszą synagogą białostocką i cieszyła się największym prestiżem wśród wszystkich bożnic Białegostoku.

27 czerwca 1941 r. niemieccy okupanci  kazali wszystkim mężczyznom i chłopcom narodowości żydowskiej przyjść do Wielkiej Synagogi. Zamknęli ich wewnątrz i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali oporu, strzelali. Historycy szacują, że zginęło od 700 do 2 tys. osób.

Andrzej Fonfara: "Odrzuciliśmy ofertę walki z Pulewem"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.