Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: Czekamy na odpowiedź UE

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: "Czekamy na odpowiedź UE"

Unia Europejska

Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej. Bodnar: "Czekamy na odpowiedź UE"

2024-01-29 21:28

Polska czeka na odpowiedź ze strony Komisji Europejskiej ws. przystąpienia naszego kraju do Prokuratury Europejskiej – powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar. Na konferencji prasowej zapowiedział powołanie Prokuratora Europejskiego - przedstawiciela Polski przy Prokuraturze Europejskiej w Luksemburgu. Konkurs ruszy we wtorek 30 stycznia.

Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej

Polska przekazała do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej formalną notyfikację o przystąpieniu do Prokuratury Europejskiej 5 stycznia br. Komisja ma cztery miesiące na to, by ją uznać lub zgłosić ewentualne zastrzeżenia.

Podczas konferencji minister Bodnar zapowiedział, że jest to procedura "wzmocnionej współpracy" - co oznacza, że deklaracja ze strony rządu polskiego oraz pozytywna decyzja ze strony Komisji Europejskiej wystarczą, aby Polska został do Prokuratury Europejskiej przyjęta.

"Jest dla mnie wielką radością, że działanie Polski zainspirowały inne państwa członkowskie (UE – PAP), które jeszcze pozostają poza tym systemem. W ostatnim czasie słyszeliśmy pozytywne deklaracje ze strony Szwecji oraz Irlandii" – powiedział Bodnar.

Minister dodał, że jeżeli te deklaracje zostaną zrealizowane, to poza strukturą Prokuratury Europejskiej pozostaną jedynie Dania, "która ma tradycyjne wyłączenie z różnych form współpracy w sferze prawa karnego" oraz Węgry.

Polska będzie silniejsza po dołączeniu do Prokuratury Europejskiej

Europejska Prokurator Generalna Laura Kövesi powiedziała, że Polska będzie jednym z największych "elementów Prokuratury Europejskiej". "Wielokrotnie słyszałam, że dołączenie Polski do Prokuratury Europejskiej oznacza, że Polska straci część suwerenności. To bajki dla dzieci. Z mojego punktu widzenia oznacza to, że Polska będzie silniejsza. Będziemy walczyć z przestępczością finansową, z przestępczością zorganizowaną" – powiedziała Kövesi.

Kövesi podkreśliła też, że nie ma państw całkowicie pozbawionych korupcji, przestępstw finansowych i oszustw VAT-owskich. "Jeżeli ktoś uważa, że można zwalczać korupcję samotnie, to jest to bardzo niebezpieczna iluzja" – dodała.

Wyjaśniła, że Prokuratura Europejska rozpoczyna śledztwa, jeśli szkoda jest szacowana na kwotę większą niż 10 mln euro i jeżeli występują w niej powiązania między więcej niż jednym państwem UE. Europol (policyjna agencja UE) szacuje, że UE traci rocznie 50 mld euro w wyniku przestępstw VAT.

Prokuratura Europejska - co to jest?

Bodnar poinformował, że docelowo w Polsce będzie działać 24 prokuratorów europejskich, którymi zostaną delegowani prokuratorzy okręgowi, w trzech lub czterech biurach Prokuratury Europejskiej: jedno w Warszawie, pozostałe w innych miastach kraju.

Prokuratura Europejska to niezależny organ Unii Europejskiej odpowiedzialny za prowadzenie postępowań przygotowawczych, wnoszenie i popieranie oskarżeń oraz wytaczanie powództw przeciwko sprawcom przestępstw naruszających interesy finansowe UE.