Przedsiębiorcy nie muszą płacić składki ZUS w 2024? Wystarczy ten sposób

i

Autor: Karol Porwich/East News Przedsiębiorcy nie muszą płacić składki ZUS w 2024? Wystarczy ten sposób

ZUS

Przedsiębiorcy nie muszą płacić składki ZUS w 2024? Wystarczy ten sposób

2024-03-05 9:22

Tysiące przedsiębiorców w Polsce właśnie odetchnęło z ulgą. Nie muszą oni bowiem płacić składki ZUS w 2024. Zgodnie z najnowszą decyzją Sądu Najwyższego są zwolnieni z opłat, o ile wprowadzą pewną zmianę w swojej działalności gospodarczej.

Składki ZUS dla przedsiębiorcy w 2024

Wysokość składek ZUS w Polsce zależy od prognozowanego średniego wynagrodzenia. W tym roku ustalono je na poziomie 7824 zł, a to oznacza, że co miesiąc przedsiębiorcy muszą odprowadzić łącznie 1600,32 zł. To wzrost w stosunku do 2023 r. aż o 181,52 zł.

Na pewno nie jest to dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, ale ostatni wyrok Sądu Najwyższego w sprawie składek ZUS daje powody do radości. Dlaczego? Bo pokazuje sposób, jak uniknąć tych wysokich opłat.

Ile wiesz o ZUS? Sprawdź swoją wiedzę w tym quizie błyskawicznym!

Pytanie 1 z 15
Jakie jest rozwinięcie skrótu ZUS?

Składki ZUS dla przedsiębiorców. W ten sposób unikniesz opłat

Ten sposób jest bardzo prosty i dotyczy jednej zmiany organizacyjnej waszych działalności gospodarczych. Według “Gazety Wyborczej” zamiana jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o. to jeden ze sposobów, aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS. "Aby nie płacić składek, taka spółka musi mieć co najmniej dwóch wspólników. Często więc przedsiębiorcy zawiązują ją z żoną, bratem czy znajomym" - tak czytamy w dzienniku.

Według uchwały Sądu Najwyższego z 21 lutego 2024 roku: “wspólnik dwuosobowej spółki z o.o., posiadający 99 proc. udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym".

Sławomir Mentzen – najmocniejsze pytania widzów: likwidacja ZUS, aborcja, religia w szkołach, dostęp do broni, rewolucja w emeryturach